Islandia – jedna z najbardziej urokliwych wysp świata

Islandia jest uważana za jeden z najbardziej tajemniczych i wyjątkowych krajów na świecie. Charakteryzuje się niepowtarzalną przyrodą, którą każdego roku poznaje tysiące turystów. Mieszkańcy tej urokliwej wyspy uważani są za najbardziej optymistycznych spośród wszystkich narodów. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Islandii.

Geografia wyspy                                                                    

Islandia jest wyspą zajmującą powierzchnię 103,000 km2, co czyni ją o 1/3 większą od Szkocji czy Irlandii. Najwyższym jej szczytem jest Hvannadalshnjuku (2119 m n.p.m.). W ponad 11% pokryta jest przez lodowce, wśród których znajduje się również największy lodowiec w Europie, czyli Vatnajökull.

W rzeźbie wyspy dominują wyżyny oraz płaskowyże pochodzenia wulkanicznego, których obszary wznoszą się na 700 do 1000 m n.p.m. Na południu można jednak znaleźć niewielkie niziny pokryte różnymi formami polodowcowymi.

Krajobraz wulkaniczny

Islandia ma niezwykłe położenie geologiczne, gdyż leży na granicy dwóch rozsuwających się płyt tektonicznych (euroazjatyckiej i północnoamerykańskiej). Z tego powodu wyróżnia się wysoką aktywnością wulkaniczną. Ponadto, ruch kontynentów spowodował tam powstanie rowu tektonicznego, który rozciąga się od Almannagjá do Hrafnagjá.

Elementami wulkanicznego krajobrazu wyspy są pola lawy, plaże z czarnym piaskiem, ciekawe formacje skalne i niesamowite kryształy bazaltowe.

Na Islandii i sąsiadujących z nią wysepkach występuje około 130 wulkanów, z których największy to Askja. Jego wybuch w 1875 r. spowodował deszcz popiołu w Sztokholmie. Ponadto, stożek jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na wyspie, Hekli, znajduje się 115 km na wschód od stolicy Islandii, Reykjaviku. Do najsłynniejszych islandzkich wulkanów należy natomiast Eyjafjallajökull, który w 2010 r. swoją erupcją sparaliżował ruch samolotowy w całej Europie.

Gejzery

Jednymi z największych atrakcji Islandii są bez wątpienia gejzery, czyli gorące źródła, z których co jakiś czas wydobywają się woda i para.

-Na Islandii jest około 250 terenów, na których znaleźć można gorące źródła, jednak wybucha z nich tylko 30. Ich średnia temperatura wynosi około 75 °C. Do najpopularniejszych terenów z gejzerami należy Haukadalur położony 140 km od Reykjaviku – wyjaśnia nasz rozmówca, reprezentujący Kiribati Club.

W gorących źródłach utworzone są kąpieliska, które przyciągają wielu turystów. W szczycie sezonu mogą być zatłoczone, jednak jest to atrakcja, z której zdecydowanie nie wolno zrezygnować.

Co zobaczyć

Islandia słynie przede wszystkim ze swojej przyrody, zjawisk sejsmicznych i niepowtarzalnych krajobrazów. Jest to wyspa bardzo spokojna i bezpieczna, a przede wszystkim spowita tajemniczą aurą. Jej tereny często bywają tłem dla fabuły różnego rodzaju filmów.

Będąc na Islandii, zdecydowanie warto odwiedzić Thingverill – jeden z najpiękniejszych regionów na świecie, uznawany przez mieszkańców wyspy za niemal mityczną krainę. Thingverill zachwyca niesamowitą rzeźbą terenu, pełną wodospadów oraz wąwozów, które oglądać można w utworzonym tam Parku Narodowym. Jedną z jego atrakcji jest pływanie w bruzdach posejsmicznych i przerwie między płytami tektonicznymi.

Warta uwagi jest również stolica wyspy, Reykjavil. Jest to przepiękne miasto z ciekawą historią i niepowtarzalnym klimatem, dlatego nie można wyjechać z Islandii bez spaceru jego ulicami.

Dlaczego warto odwiedzić

Islandia, to kraj niepowtarzalny, który zachwyci każdego podróżnika. Choć wyprawy w te rejony wymagają odpowiednich nakładów finansowych, to są one warte każdej wydanej złotówki. Pozostawią po sobie bowiem niezapomniane wspomnienia i przynoszą wrażenia, których nie da się doznać nigdzie indziej na całym świecie.

 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...