Bezpieczne ,,cztery kąty”. Rodzaje zamków do drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe to jeden z najważniejszych elementów domów i mieszkań – odgradzający od świata zewnętrznego, zapewniający należyty komfort i bezpieczeństwo domowników. Aby drzwi dobrze funkcjonowały, powinny być zaopatrzone w zamki, które uniemożliwią ich sforsowanie przez osoby niepowołane. Które typy zamków widujemy najczęściej? Jakie są ich cechy charakterystyczne?

Zamek wpuszczany

Montaż zamka wpuszczanego odbywa się wewnątrz drzwi. Oznacza to, że zamków tego typu nie widać gołym okiem w momencie zamknięcia skrzydła drzwiowego. Da się je natomiast wyposażyć w klamki z rozmaitymi ozdobnymi szyldami. Zamek wpuszczany jest zaopatrzony w zasuwę, uruchamianą za pośrednictwem klucza. Z powodzeniem stosuje się go nie tylko w drzwiach wejściowych, ale też wewnętrznych (np. do łazienki; wówczas zamiast zasuwy można zastosować blokady lub zatrzaski uruchamiane półobrotem klamki). Sporym udogodnieniem są zamki z wymienną wkładką (cylindrem). Jeśli zaistnieje taka potrzeba, cylinder wolno wymienić bez demontażu całości zamka.

Zamek wierzchni

Część modeli drzwi nie kwalifikuje się do stosowania zamków wpuszczanych, np. z uwagi na swoją grubość. ,,W takich sytuacjach alternatywę stanowią zamki wierzchnie. Montowane na skrzydle drzwiowym, są wyraźnie widoczne. Działają na podobnych zasadach i gwarantują równie wysoki poziom bezpieczeństwa, co ich wpuszczane odpowiedniki” – komentuje ekspert firmy Pogotowie Zamkowe w Poznaniu. Wyróżniamy zamki wierzchnie tradycyjne i oszczędnościowe. Te drugie – ze względu na walory estetyczne – widujemy częściej w hotelach i biurach.

Zamek wielopunktowy

Typ zamka złożonego z kilku zasuw, otwieranych przy pomocy jednego klucza. Inaczej określany mianem zamka skrzynkowego. Zamki o kilku ryglach mogą występować w różnych wersjach – np. z widocznym ryglem i trzema punktami zamknięcia, czy też z estetyczną, łatwą w montażu metalową osłoną wraz z pięcioma-sześcioma punktami zamknięcia. Zamki skrzynkowe najlepiej sprawdzają się w drzwiach pełnych (bez przeszkleń).

Który typ zamka wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju zamka powinien wynikać z naszych preferencji oraz wymagań konstrukcyjnych drzwi, które chcemy zamontować. Eksperci są zgodni – o jakości zamka decyduje w pierwszej kolejności nie jego typ, a solidność wykonania. Jeżeli mamy wątpliwości, czy dany model zapewni nam dostateczną ochronę, możemy skonsultować się ze specjalistami, np. przedstawicielami pogotowia zamkowego. Osoby doświadczone w montażu i wymianie zamków udzielą nam kompleksowych wskazówek zakupowych.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...