Jakie cechy powinien posiadać wychowawca przedszkolny?

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo wymagające. Są ciekawe świata, zadają dużo pytań i wszędzie jest ich pełno. Jednak dobry wychowawca przedszkolny to osoba, która potrafi zainteresować i zabawić maluchy w odpowiedni sposób, a jednocześnie je przypilnować i zapewnić bezpieczeństwo. Jakie cechy powinien posiadać dobry wychowawca przedszkolny?

Dobry wychowawca przedszkolny – czyli jaki?

Przede wszystkim: wychowawca przedszkolny powinien naprawdę lubić dzieci. Maluchy potrafią być niecierpliwe i nieznośne – grunt to potrafić sobie z tym poradzić. Osoba, która naprawdę lubi dzieci i pracę z nimi nie będzie sfrustrowana taką pracą – wręcz odwrotnie, będzie cieszyła się z każdego sukcesu swoich małych podopiecznych. Po za tym bardzo ważnym elementem pracy wychowawcy jest umiejętność nawiązywania kontaktów. Powinien umieć je także utrzymać – zarówno z całą grupą jak i z poszczególnymi dziećmi. Reakcje nauczyciela powinny być także zawsze szczere i autentyczne; dzieci szybko wyczuwają fałsz, a na nim nie da się zbudować zaufania. Dobry wychowawca powinien być cierpliwy, sprawiedliwy i konsekwentny. Powinien także traktować dzieci jak równorzędnych sobie partnerów do rozmowy – dzięki temu w wiarygodny sposób objaśni im świat i zasady nim rządzące.

Wykształcenie to nie wszystko

Oczywiście wychowawca przedszkolny powinien mieć odpowiednie wykształcenie. Da mu ono nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także ogląd na to, jak powinno się pracować z dziećmi, aby wyniosły z czasu spędzonego w przedszkolu jak najwięcej. Powinien wiedzieć, jakie są najlepsze zabawy psychoruchowe, powinien umieć poprzez zabawę nauczyć dzieci cyfr, pór roku, kolorów i tym podobnych, w zależności od ich wieku i predyspozycji. Kompetentny nauczyciel będzie umiał działać w trzech aspektach: emocjonalnym (umiejętność tworzenia takiej atmosfery, w jakiej dzieci chcą się rozwijać i czują się bezpieczne), poznawczym (wiedza o potrzebach dzieci w wieku przedszkolnym oraz znajomość metod dydaktycznych potrzebnych do pracy z dziećmi) oraz działaniowym (umiejętność odpowiedniej komunikacji werbalnej i niewerbalnej z dziećmi). Jeśli wychowawca posiada taką wiedzę, z całą pewnością jest on odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Sama wiedza to jednak nie wszystko – tu potrzebne jest jeszcze pewnego rodzaju powołanie i chęć do pracy z dziećmi, która dla kogoś bez tych cech nie będzie ani łatwa, ani przyjemna. Dlatego posyłając dziecko do przedszkola, warto szczególnie rozważyć przedszkole, w którym pracuje kadra z powołaniem, jak np. przedszkole niepubliczne Raz Dwa Trzy My.

 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...