Kultywator – nieoceniona pomoc w ogrodzie

Praca w ogrodzie nie należy do łatwych. Wymaga dużo czasu, precyzji i umiejętności. Na szczęście możemy zaopatrzyć się w różnego rodzaju maszyny i urządzenia, które pomogą nam w pielęgnacji zieleni. Jednym z nich jest kultywator. Czym jest i do czego służy oraz jak wybrać odpowiedni model? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Do czego służy kultywator?

Spulchnianie gleby, przygotowanie grządek pod wysiew nasion, usunięcie płytko zakorzenionych chwastów, rozprowadzanie nawozów na dużych obszarach uprawnych – te wszystkie czynności można przeprowadzić za pomocą kultywatora – urządzenia, które jest typowym narzędziem rolniczym sprawdzającym się zarówno w ogrodzie, jak i w sadzie lub warzywniku.

Kultywator jest podobny w działaniu do glebogryzarki, ale jego zespoły robocze nie obracają się, dzięki czemu spulchnia on jedynie wierzchnią warstwę gleby, bez jej odwracania. Na pewno warto zaopatrzyć się w tego typu urządzenie, pamiętając przy tym, że w ogrodzie najlepiej sprawdzają się małe kultywatory ręczne lub napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym – wyjaśnia ekspert ze sklepu internetowego Agromalibu24 oferującego części do ciągników i maszyn rolniczych.

Rodzaje kultywatorów

Wśród kultywatorów wyróżnia się urządzenia z zębami z tyłu i głowicą, która obraca się w kierunku przeciwnym do jazdy oraz urządzenia z zębami z przodu. Pierwsze z nich nadają się do cięższej pracy na dużych otwartych obszarach – spulchniania ubitej warstwy ziemi czy trawnika. Kultywatory z przednim urządzeniem roboczym są natomiast przystosowane do prac prostszych, np. przygotowania rabat oraz grządek pod nasadzenia.

Jeżeli na co dzień wykonujemy zróżnicowane prace ogrodnicze, należy zaopatrzyć się w kultywator z zębami z przodu i dokupić do niego odpowiednie akcesoria – do grabienia mchu, krawędziowania czy orania. W przypadku posiadania w ogrodzie licznych małych ścieżek warto również wyposażyć urządzenie w uchwyty do przenoszenia lub koła transportowe.

 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...