Najpopularniejsze przeprawy promowe z kontynentu na Wyspy Brytyjskie

Mogłoby się wydawać, że położenie geograficzne Anglii na wyspach, czyli praktycznie odizolowanie od reszty kontynentu, jest poważną przeszkodą dla międzynarodowej wymiany handlowej i ogólnego rozwoju gospodarczego. Tymczasem Anglicy od stuleci udowadniają światu, że jest to problem tylko pozorny.

Wielka Brytania jest jedną z największych gospodarek w Europie, a jej PKB rok rocznie plasuje państwo w ścisłej światowej czołówce – mówi ekspert z firmy BOTRANS. Nie bez znaczenia dla osiągnięcia takich wyników jest handel. Najważniejszymi partnerami handlowymi Brytyjczyków są Francuzi, Holendrzy, Belgowie i Niemcy.

Połączenia promowe Wielka Brytania – Francja

Promy towarowe między Wielką Brytanią a Francją kursują na kilku trasach, obsługiwanych odpowiednio przez 3 główne porty po obu stronach. Z portu w Dover można dostać się do francuskiego Calais promami DFDS Seaways oraz P&O Ferries w zaledwie 1,5 godziny. Z tego samego portu do Dunkierki dostaniemy się promem DFDS Seaways w nieco ponad 2 godziny.

Kolejne ważne, a jednocześnie najszybsze połączenie z Francją biegnie na trasie Folkstone – Calais. Przeprawę obsługują linie Eurotunnel, a podróż trwa nieco ponad 30 minut. Z kolei najdłuższa, bo aż 4-godzninna podróż czeka przewoźników pokonujących trasę NewhavenDieppe.

Połączenia promowe Wielka Brytania – Niemcy

Wyprawa do Dieppe okazuje się jednak krótka, kiedy porównamy ją do dystansu dzielącego Anglię i Niemcy. Przeprawiając się z Immingham do Cuxhaven w Saksonii, musimy przygotować się na żeglugę trwającą niemal dobę (22 godz., DFDS Seaways).

Połączenia promowe Wielka Brytania – Belgia

Przeprawy promowe z Wielkiej Brytanii do Belgii biegną na dwóch najważniejszych trasach. Między Tilbury a Zeebrugge kursują promy linii P&O Ferries, zaś podróż trwa około 8,5 godziny. Natomiast przeprawa z położonego bardziej na północy Hull, do tego samego portu belgijskiego, trwa 12,5 godziny.

Połączenia promowe Wielka Brytania – Holandia

Wielka Brytania posiada niezwykle rozbudowaną sieć połączeń Holandią. Najdłuższa przeprawa między tymi krajami biegnie między portami Teesport i Rotterdam. Trasę obsługuje armator P&O Ferries, a podróż może zająć od 17 do 19 godzin. Nieco krócej, bo jedynie 15,5 godziny będziemy przeprawiać się z Newcastle do Ijmuiden liniami DFDS Seaways.

Z portów Hull i Killingholme możemy przeprawić się do Rotterdamu lub Hoek Van Holland. Na tych trasach kursują promy linii P&O Ferries i Stenaline. Do tych samych portów przybijają promy z Felixstowe i Harwitch. Linie DFDS Seaways oferują też połączenie z Felixstowe do mniejszego portu Vlaardingen pod Rotterdamem (7,5 godz.).

 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 4,00 z 5)
Loading...