Profilaktyka chorób zębów – zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych

Jedną z najważniejszych rzeczy w profilaktyce choroby próchnicowej zębów oraz chorób przyzębia jest regularne poddawanie się wykonywanym w gabinetach stomatologicznych zabiegom profilaktycznym. Takie zabiegi powinno się wykonywać w trakcie każdej wizyty kontrolnej u stomatologa.

Znaczenie stomatologicznych zabiegów profilaktycznych

Wykonywanie profesjonalnych zabiegów profilaktycznych przez stomatologa ma na celu zwiększenie odporności zębów pacjentów na działanie bakterii próchnicowych, wzmocnienie ich struktury, a także  dokładne wyczyszczenie z gromadzącej się płytki oraz kamienia nazębnego. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Przychodni Stomatologicznej Dentica w Zawierciu: Profilaktyka chorób zębów i przyzębia jest trudna do przecenienia. Większość pacjentów zawsze stara się dokładać wszelkich starań, aby przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Niestety nie zawsze przeprowadzane w domu zabiegi higieniczne pozwalają na całkowite wyeliminowanie zagrożenia powstania próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. Pacjent nie jest bowiem w stanie przy użyciu domowych metod pozbyć się np. kamienia nazębnego, domowe środki higieny jamy ustnej nie zapewniają też możliwości całkowitej ochrony zębów. Dlatego właśnie wykonywane w gabinetach stomatologiczne zabiegi profilaktyczne są tak ważne. Do najczęściej wykonywanych należą skaling, piaskowanie oraz lakowanie zębów.

Skaling zębów

Tym określeniem nazywa się profilaktyczne zabiegi stomatologiczne, które wykonuje się w celu usunięcia gromadzącego się na zębach kamienia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kamień zawiera w sobie wiele bakterii, które sprzyjają rozwojowi próchnicy, a także są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Do wykonania tego zabiegu wykorzystuje się urządzenie, które emituje rozbijający kamień ultradźwięki. Zabieg nie jest zbyt przyjemny, usunięcie kamienia w okolicach dziąsła może bowiem powodować lekki ból i nieprzyjemne uczucie, jednak trwa zaledwie kilka minut, a po jego zakończeniu nasze zęby będą idealnie czyste i gładkie.

Piaskowanie zębów

Drugim bardzo często wykonywanym stomatologicznym zabiegiem profilaktycznym jest piaskowanie zębów, czyli usunięcie zalegających na zębach tzw. miękkich osadów oraz przebarwień spowodowanych m.in. częstym piciem barwiący napojów czy paleniem papierosów. Zabieg wykonuje się przy użyciu piaskarki, która „wyrzuca” z siebie pod dużym ciśnieniem mieszaninę wody, powietrza oraz dwutlenku sodu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla zębów pacjenta i bezbolesny. Zaleca się jego wykonywanie w trakcie każdej wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym.

Lakowanie zębów

Czyli dodatkowe zabezpieczanie przed bakteriami bruzd i szczelin międzyzębowych. Do wykonania zabiegu korzysta się z laku szczelinowego, który wprowadzany w bruzdy i szczeliny jest dodatkowo utwardzany na drodze reakcji chemicznej niebieskim światłem. Lak doskonale izoluje trudno dostępne do czyszczenia miejsca od bakterii i cukrów, które sprzyjają rozwojowi choroby próchnicowej. Jeżeli pacjent przestrzega zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, wykonane lakowanie może się utrzymywać na zębach nawet przez kilkanaście lat.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...