Program MdM przy budowie własnego domu? – Kto może z niego skorzystać

„Mieszkanie dla Młodych” jest rządowym programem wsparcia w nabyciu swojego pierwszego w życiu mieszkania lub domu jednorodzinnego. Reguluje je ustawa z 2013 roku, która określa zasady udzielania środków z Funduszu Dopłat. Ustawa określa także zasady zwrotu środków z budżetu państwa na część wydatków, które ponieśliśmy na zakup materiałów budowlanych w związku z budową pierwszego własnego domu jednorodzinnego. Mowa o zwrocie podatku VAT. Kto może skorzystać z programu MdM i jak wygląda dopłata do budowy własnego domu?

Pomoc finansowa dla budujących domy

Zwrot wydatków poniesionych na budowę swojego pierwszego własnego domu, podobnie jak cały program „Mieszkanie dla młodych”, nie jest dostępny dla każdego zainteresowanego. Ustawa szczegółowo określa grono potencjalnych adresatów, którzy mogą skorzystać z programu. Jeżeli zamierzamy starać się o finansową ulgę, powinniśmy dokładnie się z nią zapoznać. Osoby, które planują zakup gotowej nieruchomości na rynku pierwotnym, mogą starać się o dopłatę do kredytu. Inaczej jest w przypadku budowy własnego domu: tu możemy liczyć na zwrot części wydatków, które ponieśliśmy na zakup materiałów budowlanych – mówi nam przedstawiciel przedsiębiorstwa GRESAN z Ustronia. Wszystkie zakupy muszą być udokumentowana fakturami wystawionymi na osobę fizyczną. Zwrot dotyczy wyłącznie materiałów budowlanych, które od 30.04.2004 były opodatkowane 7% stawką od towarów i usług, natomiast od 01.05.2004 są obciążone podatkiem VAT. Ponadto faktury muszą pochodzić z okresu od dnia wydania pozwolenia na budowę do 30 września 2018 roku (obecnie).

Kto może skorzystać z programu?

Pierwszy warunek skorzystania z programu MdM to wiek. O zwrot wydatków mogą starać się osoby, które do końca roku kalendarzowego, w którym wydane zostało pozwolenie na budowę, nie ukończyły jeszcze 36. roku życia. Jeżeli wniosek składa małżeństwo, warunek musi spełniać młodszy z małżonków. Do dnia składania wniosku nie możemy być właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Nie możemy też posiadać własnościowego spółdzielczego prawa do innego domu lub mieszkania. Nie możemy być też współwłaścicielem innego budynku, jeśli w przypadku zniesienia współwłasności stalibyśmy się właścicielami lokalu mieszkalnego. Czyli na przykład nie możemy być współwłaścicielami budynku, w którym znajdują się co najmniej dwa lokale mieszkalne. Kolejne warunki dotyczą konkretnie budowy. Pozwolenie na budowę musi być wydane po 2014 roku. Możemy starać się o zwrot na budowę domu jednorodzinnego, jeśli nadbudowujemy, czy rozbudowujemy budynek na cele mieszkalne lub jeśli przebudowujemy budynek niemieszkalny na cele mieszkalne. Ile będziemy mogli dostać zwrotu? Dla 23% stawki VAT kwota zwrotu wynosi do 65,22% kwoty VAT z faktury. Warto zatem skorzystać!

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...