Jak przygotować się do spaceru w górach?

Przygotowania do podróży

Wychodząc zimą lub jesienią w góry bardzo ważny jest ubiór. Musi być on ciepły i wygodny. Najlepiej ubierać się na cebulkę przywdziewając ciepłą bieliznę typu rajstopy, kalesony i podkoszulek. Odradza się zakładanie spodni biodrówek, krótkich swetrów, skórzanych rękawiczek i kozaczków. Ważną rolę odgrywają również buty i rękawiczki. Buty muszą być ocieplane, nieprzemakalne, z nieślizgającą się podeszwą i trwałe, rękawiczki zaś watowane i z jednym palcem. Odpowiednia odzież uchroni nas przed zmarznięciem i przemoknięciem.

W torbie warto umieścić kilka niezbędnych rzeczy. Pierwszą i podstawową jest termos z gorącą herbatą i z sokiem z malin. Ciepły napój ogrzeje nasze ciało i uchroni przed zmarznięciem. Do jedzenia warto zapakować batony energetyczne, słodką czekoladę i kanapki. Nie wolno również zapomnieć o zapasowych rękawiczkach, dodatkowej parze skarpet, latarce i telefonie.

Odpowiednio ubranym i spakowanym można już ruszać, ale gdzie? Otóż to. Przed wyjazdem warto dokładnie zorganizować swoją podróż. Zapoznać się z prognozą pogody, komunikatami ratowników i poradami ekspertów. Na stronach internetowych znajdziemy propozycje szlaków górskich z dokładną rozpiską miejsc wypoczynkowych. O swojej trasie i punkcie docelowym warto powiadomić bliskich i rodzinę.

Podróż w górach jest równie piękna co wymagająca. Swoją trasę warto podzielić na etapy: od stacji turystycznej do stacji turystycznej.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...