Skutki wszawicy – dlaczego profilaktyka jest taka ważna?

Wszawica to wciąż aktualny problem w Polsce. Niestety pomimo tego, iż stosunkowo łatwo się rozprzestrzenia, jest ona uznawana za wstydliwy problem, który bywa bagatelizowany. To oczywiście błąd, bo nieleczona nie tylko doprowadza do kolejnych zakażeń, ale może też mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Dlatego też warto zainteresować się profilaktyką wszawicy.

Wszawica głowy

Wszawica głowy to choroba pasożytnicza, którą wywołują wszy głowowe. Do zakażenia dochodzi na skutek bliskiego kontaktu z osobą chorą, np. poprzez stykanie się głowami, noszenie wspólnych ozdób do włosów, nakryć głowy czy używanie wspólnych grzebieni i szczotek do włosów, a także przez spanie w jednej pościeli. Jak wszystkie pasożyty, wszy rozprzestrzeniają się łatwo w dużych skupiskach ludzi. Dlatego też najwięcej zachorowań odnotowuje się w przedszkolach i szkołach, gdzie szczególnie narażone na zakażenie są dzieci. Jak przebiega choroba? Wszy bytują na owłosionej części głowy i tam właśnie składają swoje jaja – gnidy. Żywią się ludzką krwią wbijając się w skórę. Podczas ugryzienia uwalniana jest toksyna, która wywołuje u człowieka uporczywy świąd. Nie jest to jednak jedyny przykry skutek wszawicy.

Skutki wszawicy

Nieleczona wszawica może poważnie zagrażać zdrowiu człowieka. Jakie są jej skutki?

  • Świąd – to główny skutek wszawicy. Objaw ten nie tylko powoduje dyskomfort, ale może też mieć inne negatywne skutki związane z intensywnym drapaniem się, w efekcie czego na skórze pojawiają się rany i blizny.
  • Zakażenia bakteryjne – w niezagojone, rozdrapywane rany może wdać się zakażenie.
  • Powiększone węzły chłonne – nieleczona wszawica może skutkować powiększeniem węzłów chłonnych.
  • Możliwe powikłania – na skutek nie podjęcia leczenia wszawicy może dojść do powikłań, takich jak grzybica, liszaje, łysienie plackowate, zapalenie mieszków włosowych.

Skuteczna profilaktyka

Okazuje się więc, że wszawica należy do chorób, których nie powinno się bagatelizować, co niestety często się zdarza. Unikanie i lekceważenie tego tematu, a także traktowanie wszawicy jak wstydliwego problemu sprzyja jedynie jej rozprzestrzenianiu, co zagraża nam, a w szczególności naszym dzieciom. Co możemy robić w ramach profilaktyki? Podpowiada specjalista z firmy Scan Anida, która produkuje preparaty na wszy i gnidy: Podstawą profilaktyki wszawicy jest dbałość o higienę osobistą i zachowywanie dystansu, o co trudno zwłaszcza u dzieci. Należy uczulać dziecko, by nie dzieliło z innymi akcesoriów do higieny i rzeczy osobistych, w tym grzebieni, szczotek do włosów, ręczników czy pościeli. Nauczymy je też, by nie pożyczało od nikogo nakryć głowy czy ozdób do włosów. Rodzice powinni regularnie kontrolować stan skóry głowy dziecka, przeczesując włosy i sprawdzając, czy nie ma na nich wszy i gnid. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie środków profilaktycznych przeciwko wszawicy, np. szamponów o działaniu antyseptycznym i z naturalnymi składnikami zapobiegającymi zakażeniu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...