Chirurgia stomatologiczna – podstawowe informacje

Chirurg stomatolog zajmuje się wykonywaniem szeregu różnego rodzaju zabiegów jamy ustnej. Najczęściej specjalizacja ta jest kojarzona z wykonywaniem ekstrakcji zębów, jednak to tylko jeden z wielu zabiegów, jakie wykonuje się w ramach chirurgii stomatologicznej. Osoba specjalizująca się w tej gałęzi medycyny powinna posiadać ogólną wiedzę z zakresu protetyki, periodontologii, ortodoncji, chirurgii szczękowo-twarzowej, radiologii, anestezjologii i nie tylko.

Jakie zabiegi przeprowadza się w gabinecie chirurgii stomatologicznej

Najczęściej wykonywanymi w ramach chirurgii stomatologicznej zabiegami są skomplikowane ekstrakcje zębów. To właśnie do tego specjalisty zgłaszamy się w celu usunięcia zębów mądrości czy dłutowania zębów zatrzymanych. To jednak nie jedyne zabiegi, których wykonywaniem zajmuje się chirurg stomatologiczny. Generalnie w zakresie jego zainteresowań jest diagnozowanie i leczenie operacyjne wszelkiego rodzaju patologii w obrębie jamy ustnej pacjenta. Do przeprowadzanych przez niego zabiegów należy więc zaliczyć także np. szereg drobnych zabiegów chirurgicznych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym, takich jak nacięcie ropnia, podcięcie wędzidełka u małych pacjentów, wycięcie kapturka dziąsłowego, usunięcie torbieli i wielu innych.

Zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii

Jak tłumaczy nasz rozmówca, chirurg stomatologiczny z Kliniki Stomatologicznej Medidens w Częstochowie: Chirurg stomatologiczny, oprócz przeprowadzania wyżej wymienionych zabiegów, wykonuje również szereg różnego typu czynności wspomagające proces leczenia związany z innymi dziedzinami stomatologii, m.in. leczenie kanałowe w stomatologii zachowawczej, leczenie wad zgryzu w ortodoncji, a także protetykę i implantologię. 

Chirurgia przedprotetyczna i ortodontyczna

Bardzo ważną częścią działań chirurgii stomatologicznej jest przeprowadzanie zabiegów przedprotetycznych, tzn. przygotowywanie jamy ustnej pacjenta do wykonania funkcjonalnych wypełnień protetycznych. To właśnie lekarz tej specjalizacji zajmuje się np. wykonywaniem zabiegów odbudowy kości przygotowujących do wszczepienia implantów zębowych. Wykonuje także zabiegi mające na celu wyrównywanie zniekształceń i suwanie zmian chorobowych tkanek miękkich.

Chirurg stomatologiczny zajmuje się też wykonywaniem ekstrakcji zębów ze wskazań ortodontycznych, tzn. w celu uzyskania wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym do właściwego wyrównania zgryzu pacjenta.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...