Kominek – sposób na ciepły wieczór

Są rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody: męska elegancja, czytanie książek i… siedzenie przy kominku. Choć kominki są w coraz większej ilości domów, to nadal są czymś z pogranicza luksusu. Choć wcale nie muszą być drogie, a ich zalety są warte każdej wydanej złotówki. Co oferują kominki i dlaczego są tak pożądane?

Ciepły wieczór

Myśląc o kominku, spora część z nas pomyśli o miłym, spokojnym wieczorze z kocykiem, herbatą i książką w ręce. A to wszystko przy miłym cieple i dźwięku trzaskającego w nim drewna. Bo w rzeczy samej, nie ma nic przyjemniejszego, niż w jesienny lub zimowy wieczór, gdy za oknem hula deszcz lub mróz, siedzieć przy takim kominku w ciepłym ubraniu. To właśnie na tym polega luksus posiadania kominka. I na tym, że już samo patrzenie na żarzące się drewno, jego zapach i kolory bardzo uspokajają i kojarzą się z bezpieczeństwem, naturą i spokojem; jest to doskonała ucieczka od codziennego pośpiechu.

Warto jednak wiedzieć, że ciepło z kominka nie jest tym samym ciepłem, które dają grzejniki. Jest ono o wiele bardziej przyjazne i przyjemne. Siedząc przed kominkiem, rozgrzejemy się o wiele szybciej i lepiej, niż włączając kaloryfery czy grzejniki nawet na najwyższą temperaturę.

Nie tylko atmosfera

Kominki to jednak nie tylko przyjemna atmosfera i kultywowanie idei ogniska domowego. Mogą one być też źródłem ciepła dla całego domu. Aby można było tak zrobić, należy zastosować w domu odpowiednią technologię i połączyć ją z kominkiem. Jakie mamy możliwości?

Kominki z płaszczem wodnym – łączą się z systemem centralnego ogrzewania i są alternatywą dla kotła grzewczego. Poza połączeniem przyjemności i wydajności, takie rozwiązanie ma jeszcze jedną, dużą zaletę: drewno do palenia w kominku jest tanie. Trzeba jednak pamiętać, że musi być on zainstalowany ściśle z zasadami – w przeciwnym wypadku może być niebezpieczny ze względu na ciśnienie i temperaturę ogrzewanej wody.

Kominki z dystrybucją gorącego powietrza (DGP) – w takim systemie medium grzewczym jest gorące powietrze, które po ogrzaniu rozprowadzane jest po pomieszczeniach. Jego ogrzanie dokonuje się we wkładzie kominka. Koszty instalacji i dalszej eksploatacji są oczywiście zależne od wielkości pomieszczenia i innych jego parametrów, są jednak nadal bardzo atrakcyjne.

Którykolwiek rodzaj kominka byśmy nie wybrali – warto kupować je u sprawdzonych producentów, takich jak np. firma Lechma.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...