Schody kręte na słupie. Charakterystyka i zalety

Podstawową zaletą schodów krętych montowanych na słupie jest ich lekka konstrukcja, która nie zajmuje wiele miejsca. Doskonale więc nadają się do mniejszych przestrzeni, stanowiąc idealne połączenie parteru i górnej kondygnacji tudzież wejście na antresolę. W zależności od materiału wykonania są w stanie wpasować się w niemal każdą aranżację stylistyczną. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego rodzaju schodów?

Schody kręte na słupie nazywa się często spiralnymi, co jeszcze lepiej oddaje kształt tego elementu. Stopnie mogą przybierać kształt trapezu, trójkąta albo wycinka koła i są mocowane węższym bokiem na usytuowanym centralnie słupie. – Ich bieg, prawo- lub lewoskrętny, wpisany jest w koło, którego średnica wynosi zazwyczaj od 130 do 200 cm – mówi przedstawiciel firmy Stalex, która produkuje m.in. takie właśnie schody..

Mały rozmiar, małe koszty

Zajmują więc bardzo mało miejsca – najmniej ze wszystkich rodzajów schodów. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko np. w wąskim korytarzu, ale też wszędzie tam, gdzie w ogóle nie były pierwotnie przewidziane. W tej sytuacji ma znaczenie również fakt, że z reguły schody kręte na słupie są produktem gotowym, który można zainstalować w już wykończonym domu czy dwukondygnacyjnym mieszkaniu. Ma to też wpływ na cenę, nieco niższą niż w przypadku chociażby odpowiednika w postaci krętych schodów tzw. zabiegowych.

Efektownie i estetycznie

Spiralna konstrukcja sama w sobie może stanowić element dekoracyjny w pomieszczeniu, do którego jednocześnie wprowadza wrażenie lekkości. Oryginalny, efektowny wygląd cechuje ją już na wstępie, niezależnie od materiału wykonania. Tutaj zaś najczęściej do czynienia mamy z metalem bądź połączeniem metalu i drewna. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych, minimalistycznych bądź industrialnych wnętrzach, świetnie też skomponuje się jednak z materiałami takimi jak drewno czy kamień w innych częściach pomieszczenia. Schody drewniane potrafią z kolei wpisać się w większość stylów wnętrzarskich, przydając zarazem ciepła oraz przytulnej atmosfery. Są jednak nieco trudniejsze w konserwacji niż schody metalowe, będące też w stanie wytrzymać większe obciążenia. Z drugiej strony wiele osób uważa, że metal nie jest zbyt przyjemny w dotyku. Podjęcie decyzji w tej sprawie jest zatem zawsze kwestią indywidualną.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...