• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Profilaktyka raka piersi – USG i mammografia

Rak piersi to najczęstszy w Polsce nowotwór złośliwy u kobiet. To główna przyczyna zgonów pacjentek onkologicznych, na co wpływ w 80% przypadków ma zbyt późna diagnostyka. Czynniki podwyższające ryzyko zachorowania to między innymi rodzinne występowanie raka piersi, wiek, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, czy późny pierwszy poród. Objawy mogą być wyraźne i charakterystyczne, jednak nie zawsze, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Samobadanie i objawy

Samobadanie to podstawowy i niezwykle ważny element, który pozwala na wczesne wykrywanie raka piersi. Odbywa się na dwóch etapach, pierwszy z nich to palpacja, czyli badanie dotykowe, drugi – po prostu oglądanie piersi. Każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi systematycznie, najlepiej 2-3 dni po miesiączce. Kobiety niemiesiączkujące powinny wybrać sobie konkretny dzień w miesiącu i również regularnie się badać. Obserwujemy kształt i wielkość piersi, dokładnie oglądamy brodawki i pieprzyki, sprawdzając, czy nie zmieniają koloru lub nie powiększają się. Szczególnie przyglądamy się otoczce wokół brodawki, która może zmieniać swój kształt. Niepokojące mogą być również wycieki z brodawki. Guzki i zgrubienia w piersiach koniecznie powinny zostać poddane badaniom przez lekarza, na początku lekarza ginekologa-położnika.

Mammografia i USG piersi

Mammografia to nazwa rentgenowskiego badania piersi, obecnie najlepszego i najbardziej skutecznego sposobu wykrywania raka piersi, także w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać zmiany, których nie da się wyczuć podczas samobadania. Skuteczność takiego badania to blisko 100% – mówi nam dr Anna Kluz-Kowal, ginekolog-położnik z Białegostoku.

USG piersi to metoda obrazowa, przy której używa się ultradźwięków. To uzupełnienie badania mammograficznego. USG wykrywa zmiany łagodne i rakowe. Jest zalecane kobietom w każdym wieku. To metoda bezbolesna i bezpieczna również dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Profilaktyczne badanie USG zaleca się robić raz do roku. Wskazania do dodatkowych badań to wykryte podczas samobadania zmiany, guzki, zaciągnięcia skóry, czy zmiany wokół brodawek. Najlepiej wykonywać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...