• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Znaczenie i techniki wentylacji budynków inwentarskich

budynki-inwentarskie

Sukces każdej hodowli tkwi w warunkach, jakie stworzymy zwierzętom. Chodzi tu nie tylko o odpowiednie karmienie czy pojenie, ale także – co równie istotne – o stworzenie właściwego mikroklimatu wewnątrz budynków inwentarskich. W tym zakresie kluczową rolę odgrywa wentylacja. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak wentylacja wpływa na hodowlę i jakie techniki wentylacyjne w budynkach inwentarskich są obecnie najpopularniejsze?

Wentylacja w budynkach inwentarskich – dlaczego tak ważna?

Wentylacja w budynkach inwentarskich ma niebagatelne znaczenie zarówno dla trwałości konstrukcji danego obiektu, jak również dla zdrowia i dobrostanu hodowli. Technika wentylacji odpowiada za warunki panujące w danym budynku, w tym temperaturę czy stopień wilgotności oraz jakość powietrza. System urządzeń wywiewnych i nawiewnych pozwala na efektywną wymianę powietrza, usuwając wydzielane gazy, w tym dwutlenek węglu i amoniak, a dostarczając do budynku inwentarskiego świeże, czyste powietrze. Nieefektywna wentylacja to przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt, które posiadają indywidualne preferencje co do składu, temperatury, jak i wilgotności powietrza w budynkach inwentarskich. Niezapewnienie odpowiednich warunków w budynku inwentarskim może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia hodowanych zwierząt i upośledzeniem procesów fizjologicznych, np. zmniejszeniem produkcji mleka u krów, co w rezultacie przełoży się na niższe wyniki produkcyjne. Nieodpowiednia wentylacja to również zagrożenie dla samego budynku. Do powszechnie spotykanych problemów związanych z wentylacją tego typu obiektów, np. chlewni, należy przede wszystkim nadmierna wilgoć, która z czasem przedostaje się do konstrukcji budynku, w tym ścian, dachów i podłóg. W efekcie podstępuje degradacja obiektu. Aby temu zapobiec, konieczny jest odpowiedni dobór technik wentylacji.

Wentylacja grawitacyjna w budynkach inwentarskich

Tradycyjną metodą wentylacji budynków inwentarskich jest wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną. Zasada działania tego rodzaju systemów opiera się na różnicy ciśnień i wykorzystuje różny ciężar powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. Różnice temperatury powodują ruch powietrza, który odbywa się dzięki specjalnie zaprojektowanym otworom nawiewnym oraz wyciągowym. W tym celu wykorzystuje się różne rozwiązania. Jednym z nich są kanały wyciągowe, przez które zużyte powietrze trafia na zewnątrz budynku. Niekiedy stosuje się również wentylację kalenicową z otworami umieszczonymi w dachu. Warto przy tym pamiętać, że zwykłe okna nie są tu najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia zwierząt przeciągi. Obecnie popularne są bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak ścienne wloty powietrza ze specjalnymi klapami. System klap i osłon pozwala na regulację przepływu powietrza, która może być automatyczna i zintegrowana z systemem sterowania mikroklimatem, który znajdziemy np. w ofercie firmy Wesstron.

Wentylacja mechaniczna w budynkach inwentarskich

Wentylacja grawitacyjna nie zawsze zapewnia wystarczający przepływ powietrza, a do tego uzależniona jest od czynników atmosferycznych, dlatego też chcąc poprawić parametry powietrza w budynku inwentarskim wykorzystuje się systemy wentylacji wymuszonej. Wentylacja mechaniczna pozwala na wymuszoną wymianę powietrza przy pomocy pracy wentylatorów, dzięki temu cyrkulacja odbywa się bez względu na siłę wiatru, temperaturę czy ciśnienie powietrza na zewnątrz. Wykonane z wytrzymałych materiałów wentylatory i kanały wentylacyjne pozwalają na skuteczne usunięcie dwutlenku węgla, amoniaku i siarkowodoru. Wyróżniamy wentylatory dachowe oraz ścienne. Wentylacyjna mechaniczna może być przy tym:

  • Podciśnieniowa – powietrze zużyte jest wyciągane przy pomocy wentylatorów na zewnątrz, natomiast otworami wentylacyjnymi trafia do środka powietrze świeże.
  • Nadciśnieniowa – wentylatory umożliwiają wtłoczenie świeżego powietrza do środka budynku, przez co zużyte powietrze jest z niego usuwane specjalnymi otworami na zewnątrz.
  • Zrównoważona, czyli ssąco-tłocząca – to połączenie dwóch technik, gdzie zarówno wysysanie zużytego powietrza na zewnątrz, jak i tłoczenie świeżego do środka budynku, jest wspomagane pracą wentylatorów. To najbardziej wydajny sposób wentylacji.

Mechaniczna wentylacja może być jeszcze bardziej efektywna, jeśli zostanie zautomatyzowana i podłączona do czujników odpowiadających za sterowanie mikroklimatem. Odpowiednio zaprojektowana wentylacja to podstawa udanej hodowli w budynku inwentarskim.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...