• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Czym się kierować przy wyborze kijków trekkingowych?

Kijki trekkingowe coraz częściej towarzyszą nam podczas górskich wypraw. Coraz chętniej je kupujemy. Skąd taka ich rosnącą popularność? Otóż kijki trekkingowe stanowią idealne rozwiązanie zarówno na długie górskie wędrówki, jak i rekreacyjne spacery. Wystarczy je odpowiednio dobrać. W naszym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Rola kijków trekkingowych

Dlaczego kijki trekkingowe to dobre rozwiązanie? Zapytaliśmy o to eksperta, naszego rozmówcę ze sklepu internetowego Xtreme Shop, który specjalizuje się w sprzedaży sprzętu sportowego:

Kijki trekkingowe, towarzysząc nam podczas górskich wycieczek i wędrówek, pełnią kilka ważnych ról. Przede wszystkim wędrowanie z nimi skutecznie odciąża nasze stawy oraz kręgosłup. Pozwala również uniknąć niechcianych kontuzji, o które nie jest trudno szczególnie wtedy, kiedy na szlaku panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto pomagają one utrzymać równowagę, a tym samym zapobiegają upadkom. Wreszcie korzystanie w trakcie trekkingu z kijków korzystnie wpływa na kształtowanie mięśni barków, rąk oraz klatki piersiowej. 

Aby jednak spełniały one swoje zadania, muszą być dobrze dobrane. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy wyborze kijków trekkingowych?

Po pierwsze waga i długość

Wybierając kijki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, ile ważą. Im lżejsze będą, tym lepiej dla nas. Ponadto warto wybierać kijki, które zajmą jak najmniej miejsca, co z pewnością docenimy podczas pakowania rzeczy przed wyprawą oraz w jej trakcie na szlaku.

Najmniejszą wagę osiągają kijki trekkingowe z karbonu. Do lekkich należą również te produkowane z aluminium. One również cieszą się największą popularnością z uwagi na swoją cenę. Lekkie kijki idealnie sprawdzają się podczas szybkiego przemieszczania się w warunkach górskich oraz nie są im straszne tereny trudne technicznie.

Jeśli zaś zależy nam na tym, aby kijki zajęły jak najmniej miejsca, powinniśmy wybrać kijki składane. Funkcja ta oprócz ułatwień w transporcie umożliwia także regulację długości kijów. Dzięki temu możemy dopasować ich długość odpowiednio do wzrostu użytkownika.

Po drugie rączka

Rączki kijków powinny zaś być odpowiednio wyprofilowane oraz idealnie dopasowane do kształtu naszych dłoni. Ważny jest także materiał, z którego są wykonane. Zdecydowanie warte polecenia są popularne rączki, wykonane z miękkiego, gąbczastego i absorbującego materiału o niedużym ciężarze. Redukuje on bowiem nieprzyjemne skutki pocenia się dłoni, izoluje termicznie, absorbuje wstrząsy oraz zapewnia komfortowe i wygodne trzymanie kijków w rękach w trakcie wędrówek. Sprawdzić mogą się także rączki gumowe bądź gumowo-korkowe.

Po trzecie odpowiednia amortyzacja i grot

Kolejnym ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest system antishock. Jeśli kijki są w niego wyposażone, nasze nadgarstki oraz łokcie będą odciążane w trakcie wędrówek. System antishock skutecznie absorbuje bowiem wstrząsy, które wywołują uderzenia kijków o twarde podłoże. Tutaj jednak należy pamiętać o tym, że w związku z obecnością systemu, kijki mogą więcej ważyć. Dobierając kije, należy zatem wziąć pod uwagę ten ich atrybut, który dla nas jest istotniejszy. Pomocne w tym mogą być pytania o to, po jakim terenie najczęściej wędrujemy? Jak często i jak długie urządzamy wycieczki?

W przypadku grotu warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany i czy w zestawie dołączane są do kijków specjalne gumowe nakładki. Popularne surowce, z których produkowane są groty to widia, czyli węglik spiekany lub stop żelaza z wolframem. Gumowe nakładki zaś bywają bardzo przydatne w trakcie tras przebiegających po asfalcie i innych utwardzonych nawierzchniach.

Po czwarte sprawny system blokujący

Na koniec warto sprawdzić, czy kije są wyposażone w system blokujący. Zazwyczaj producenci stosują systemy w postaci zaczepów bądź działające na zasadzie odkręcania i zakręcania kijków trekkingowych. Który system jest lepszy? Więcej zwolenników ma system zaczepów, gdyż w przeciwieństwie do systemu zakręcania i odkręcania, w trakcie użytkowania kijów pod dużym naciskiem, nie powoduje ich składania się.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...