• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Grille i wędzarnie z kamienia naturalnego. Możliwości konstrukcyjne

Jednym z bardziej popularnych zastosowań kamienia naturalnego jest budowa grilla i wędzarni. Słoneczne, upalne lato sprzyja odpoczynkowi w ogrodzie na świeżym powietrzu. Grill przyda się zarówno w trakcie rodzinnych spotkań i obiadów, jak i towarzyskich imprez. Pozwoli przygotować pyszny posiłek i jednocześnie stanowić będzie dekoracyjny element w naszym ogrodzie. Jak go zbudować?

Grill z kamienia naturalnego najlepiej zlokalizować w przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku, w ustronnym miejscu, z dala od zabudowań. W zależności od naszych potrzeb może być duży, przeznaczony także do wypieku chleba czy wędzenia ekologicznych wędlin lub mniejszy, przeznaczony do przygotowywania mniejszych posiłków i zabawy w kameralnym gronie. Ważna będzie wielkość paleniska oraz rusztu. Przyjrzyjmy się bliżej kamiennym grillom.

Dlaczego kamień naturalny?

Grille z kamienia naturalnego, na przykład łupka szarogłazowego, dostępnego w Kopalni Łupka Szarogłazowego Jenków, cieszą się największą popularnością ze względu na to, że kamień jest najbardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, świetnie wkomponuje się w każdą aranżację ogrodową, a także dodaje jej luksusowego charakteru. Jest odporny na działanie zmiennych temperatur, wilgoć oraz promienie UV. Co więcej nie wymaga impregnacji, nie zmienia barwy ani nie trzeba go zabezpieczać przed działaniem warunków pogodowych. Jak go zbudować?

Fundamenty

Grille i wędzarnie z kamienia naturalnego powinny być zbudowane na solidnych, mocnych fundamentach. Najpierw powinniśmy wytyczyć lokalizację grilla, a następnie w narożach wytyczonego obszaru wbić paliki. Rozciągnijmy między nimi gruby sznurek, wskazujący obrys ścian zewnętrznych. Kolejny krok to usunięcie wierzchniej warstwy ziemi. Podłoże należy oczyścić z kamieni, gałęzi i korzeni roślin. Do gotowego wykopu usypmy około 20 centymetrową warstwę żwiru. Następnie wyrównujemy wykop i utwardzamy żwir. Dopiero na tak przygotowaną podstawę wylewamy zaprawę betonową.

Prace murarskie

W trakcie prac konstrukcyjnych grilla z kamienia naturalnego pamiętajmy o wykonaniu szalunków, uniemożliwiających rozlanie się zaprawy. Powinna być to zaprawa dedykowana do kamienia, która sprawi, że spoiny pozostaną szczelne i trwałe. Ponadto musi ona posiadać właściwości ognio oraz mrozo odporne. Budowlę rozpoczynamy od naroży, a następnie murujemy wyższe partie ścian. Kolejny etap to budowa wyższych fragmentów ściany z miejscem na ruszt.  Warto zwrócić uwagę, że świeżo wymurowany grill ogródkowy nie może być od razu uruchomiony, gdyż doprowadziłoby to do intensywnego wysychania zaprawy murarskiej. Taki proces wywołałby z kolei pęknięcia i mikroszczeliny. Dlatego po wybudowaniu grilla pozwólmy, by on wysychał powoli przez kilka do kilkunastu dni, zanim w pełni będziemy się nim cieszyć.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...