• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Zasady działania kserokopiarek

Kserokopiarki są dziś masowo wykorzystywane w biurach, szkołach, punktach ksero: choćby do powielania dokumentów. Ich używanie jest bardzo łatwe, choć na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad tym, jak właściwie działa i jak zbudowana jest maszyna do kserowania. W poniższym artykule przybliżamy zainteresowanym tym tematem osobom zasady działania kserokopiarek.

Z czego zbudowana jest kserokopiarka?

Główną częścią kserokopiarki jest bęben, czyli metalowy wałek zwykle pokryty warstwą selenu lub krzemu amorficznego, które charakteryzują właściwości fotoelektryczne. Jeśli na wałek pada światło, warstwa ta przewodzi prąd elektryczny, w ciemności natomiast pełni funkcję izolatora. Po włączeniu kserokopiarki w wyniku obracania się bębna uzyskujemy powielony obraz.

Etapy pracy kserokopiarki

Możemy wyróżnić kilka etapów powstawania kopii. Pierwszy z nich to elektryzowanie bębna: dokonuje tego poprzez wyładowanie koronowe naelektryzowana elektroda, znajdująca się w jego pobliżu. Kolejny krok to naświetlanie: światło odbite od kopiowanego dokumentu pada na naelektryzowaną cześć bębna i powstaje fragment obrazu kopiowanego dokumentu na bębnie (a bęben w tych miejscach przestaje być naelektryzowany). Etap trzeci to przenoszenie tonera na bęben: wałek przyciąga cząsteczki tonera do miejsc, w których bęben jest naelektryzowany. Krok kolejny: przenoszenie tonera na papier. Dzięki wykorzystaniu w urządzeniu rolki transferowej dochodzi do pokrycia papieru tonerem z pokrytego nim w wybranych miejscach bębna. Po tym dochodzi, to już kolejny etap, do rozładowywania i czyszczenia bębna: usuwane są z niego resztki tonera, a kartka zostaje przesłana do utrwalacza. Etap ostatni kopiowania to utrwalanie uzyskanego obrazu. Kartka pokryta tonerem jest przepuszczana między ogrzanymi do wysokiej temperatury wałkami, w wyniku czego toner się topi i przylega do papieru. Wałek utrwalający w kserokopiarce jest pokryty teflonem lub olejem po to, by nie przyklejał się do niego toner.

Kserokopiarka połączona z komputerem

Jak słusznie zauważa też nasz ekspert ze sklepu Offishop.pl, kserokopiarki mogą być połączone z komputerem – i wtedy to on wysyła instrukcję elektryzowania. Ale jeśli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami kserującymi, to zwykle wbudowany w nie komputer wewnętrzny steruje całym procesem kopiowania. Warto też pamiętać, że w przypadku tzw. urządzeń wielofunkcyjnych kopiowanie jest jednym z kilku zadań, które realizuje taki sprzęt – obok drukowania czy skanowania.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...