• Superkobieta jest taka jak Ty

  Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

 • Jesteśmy blisko kobiet

  Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Wełna czy bawełna? – charakterystyka materiałów

Koce, poduszki, pledy, kołdry, kapcie – to produkty, które każdy z nas posiada we własnym domu. Są niezbędne do codziennego funkcjonowania, uprzyjemniają nasze życia i dają nam poczucie ciepła. Pod warunkiem, że są wykonane z dobrej jakości materiału, a tymi bez wątpienia są wełna i bawełna. Lepiej jest wybrać wyroby z wełny, czy jednak kupić bawełniane produkty? Odpowiadamy w artykule!

Charakterystyka wełny

Wełna jest włóknem naturalnym, które uzyskuje się z okrywy włosowej. To sierść lam, kóz, królików, owiec czy wielbłądów, o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. To nie jej jedyna zaleta. Pozostałe plusy tego materiału to:

 • duża higroskopijność,
 • przepuszczanie powietrza (wentylacja),
 • zobojętnianie jonów dodatnich,
 • pochłanianie promieniowania UV.

Wełna zimą chroni przed utratą ciepła, a latem nie pozwala się pocić. Pozwala na dobrą cyrkulację powietrza, dlatego jest bardzo komfortowa. Niestety to materiał, który może się filcować, co negatywnie wpływa na walory estetyczne wykonanych z niej wyrobów. Z tego względu o wełnę należy we właściwy sposób dbać, przede wszystkim piorąc ją w odpowiedniej temperaturze.

Wełnę często miesza się z innymi materiałami, np. z bawełną, jedwabiem czy lnem. Bawełnę można wykorzystywać do wytwarzania różnego rodzaju wyrobów włókienniczych, w tym odzieży, np. płaszczy, poncz i żakietów – dodaje nasz rozmówca z firmy Runo, zajmującej się produkcją wyrobów z wełny.

 Charakterystyka bawełny

Bawełna jest materiałem pochodzenia roślinnego i podobnie jak wełna jest popularnie wykorzystywana w przemyśle tekstylnym. Bawełnę znali już Egipcjanie, a dzisiaj jej główne plantacje znajdują się w Chinach.

Do głównych zalet bawełny zaliczają się:

 • wysoka higroskopijność,
 • odporność na wysoką temperaturę,
 • wytrzymałość na rozciąganie,
 • delikatność dla skóry,
 • nie wywoływanie alergii.

Bawełniane produkty dają ciepło i rzadko uczulają. Jednak szybko się gniotą, przez co wymagają prasowania.

Wełna czy bawełna? Zdecyduj sam!

Co wybrać: wełnę czy bawełnę? Każdy z tych materiałów jest dzisiaj powszechnie wykorzystywany i wyróżnia się wieloma zaletami. Niewątpliwie jednak najcieplejsza jest wełna. Zapewnia komfort cieplny każdemu, nawet największym zmarzluchom. Dodatkowo wełna jest przyjemniejsza w dotyku. Układa się bardziej miękko, lepiej opływa ciało. Bawełna często jest dosyć sztywna, podczas gdy wełniany płaszcz delikatnie podkreśla każdy ruch. Należy również dodać, że wełny nie trzeba prasować. To materiał o wielu właściwościach praktycznych i estetycznych.

Zdecyduj sam, jakich produktów potrzebujesz i korzystaj z oferty sprawdzonych sklepów, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...