• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu jest zawsze ważnym wydarzeniem w życiu całej rodziny. Rodzice zwykle myślą z niepokojem o tym momencie, starając się przygotować swoją pociechę na tę przełomową chwilę. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji i co powiedzieć maluchowi, by bez nerwów i stresu przeżył swój pierwszy dzień w przedszkolu? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Adaptacja dziecka

Ważnym krokiem w tej bardzo delikatnej misji, jaką jest przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola, jest dobrze zaplanowana i przeprowadzona adaptacja. Czemu ona służy? Adaptacja w przedszkolu ma na celu oswojenie dziecka z nowym otoczeniem i nauczycielami, z którymi będzie odtąd spędzać część każdego dnia. Jak podkreśla nasz rozmówca z przedszkola prywatnego Elfik, wizyty adaptacyjne to też doskonała okazja dla rodziców do tego, by przekonać się, jak w praktyce wygląda zabawa i nauka dziecka w przedszkolu oraz do zweryfikowania, czy wszystkie ich oczekiwania są spełnione. Przedszkole to na początku dla dziecka zupełnie nowe miejsce, nowi opiekunowie, nowe zabawki oraz wiele nowych wrażeń i wyzwań. Również bliski kontakt z innymi dla dzieci może być czymś nowym – zwłaszcza dla jedynaków bądź dla dzieci, które dotąd większość czasu spędzały tylko z rodzicami. Udana adaptacja pozwoli dziecku oswoić się z tymi nowościami i bez nerwów zacząć swoją przygodę z przedszkolem.

Cierpliwie rozmowy – klucz do sukcesu

Rozmowa z dzieckiem to zawsze dobry pomysł: kilkulatkowi można już dużo rzeczy wytłumaczyć, na przykład to, że w przedszkolu może czuć się bezpiecznie, że rodzice zawsze po niego wrócą, że rodzice go kochają i to się nie zmieni również wtedy, gdy pójdzie do przedszkola. Dobrze by dziecko zawczasu poznało dokładnie swój plan dnia w przedszkolu: o której będzie tam chodziło i o której przyjdą po niego rodzice. Dzięki temu będzie mniej się niepokoiło i bało. Poczucie, że jest bezpieczne i kochane z pewnością pomoże mu oswoić się z nową sytuacją i polubić przedszkole. Otuchy może dodać dziecku też to, że będą tam też inne dzieci, z którymi będzie mogło się bawić, a po jakimś czasie nawet zaprzyjaźnić. Warto też, by pierwszego dnia do przedszkola dziecka zabrało którąś ze swoich ulubionych zabawek. Nie można też zabraniać dziecku wyrażania negatywnych emocji związanych z tą zmianą: jeśli maluch chce popłakać, niech to zrobi. Rodzic powinien wykazać jednocześnie cierpliwość i konsekwencję. Tłumione emocje takie jak strach czy smutek nie przestają istnieć, a do tego maluch może poczuć się nieważny, jeśli rodzic zignoruje jego obawy.  

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...