• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Czyszczenie języka. Nie mniej ważne niż zęby

O tym, że należy regularnie szczotkować zęby, wie każdy z nas. Uczymy się tego nawyku od najmłodszych lat. Samo mycie zębów jednak nie zapewnia kompleksowej higieny jamy ustnej. Oprócz dbałości o nasze uzębienie, musimy bowiem pamiętać także o czyszczeniu języka. O tym, dlaczego to jest takie ważne oraz jak skutecznie to robić, przeczytasz w naszym artykule.

Rola czyszczenia języka w dbaniu o zdrowy uśmiech

Czyszczenie języka niekiedy jeszcze traktujemy jako element higieny, który jest mniej ważny niż mycie zębów. W rzeczywistości jednak jest inaczej. Dlaczego?

Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie:

Czyszczenie języka jest tak samo ważne, jak mycie zębów i powinno należeć do codziennej higieny naszej jamy ustnej. Na jego grzbiecie znajdują się brodawki, które pełnią bardzo ważną rolę – dzięki nim m.in. odczuwamy smaki. Z racji swojej budowy jednak stanowią one również doskonałe miejsce na gromadzenie się różnego rodzaju bakterii oraz grzybów. Te zaś szybko się rozwijają i mogą wywoływać stany zapalne oraz być przyczyną powstawania tzw. aft czy pleśniawek. Ponadto brak właściwej higieny języka może także przyczyniać się do pojawiania się halitozy, czyli nieświeżego oddechu.

Jak widać czyszczenie języka ma ogromne znaczenie. Zapominając o nim lub też lekceważąc go, narażamy się na niebezpieczeństwo powstawania stanów chorobowych czy tak przykrych dolegliwości, do jakich z pewnością możemy zaliczyć nieświeży oddech.

Jak właściwie czyścić język?

W przypadku higieny języka sprawdza się stara maksyma, która mówi o tym, że proste rozwiązania są najlepsze. Otóż skutecznym sposobem na to, aby właściwie dbać o nasz język, jest jego regularne czyszczenie przy pomocy przeznaczonego do tego skrobaka. Wykorzystywanie do tej czynności szczoteczki nie jest bowiem najlepszym rozwiązaniem. A już na pewno nie wtedy, kiedy jest to sama szczoteczka, której używamy do mycia zębów.

Szczotkując język, nie pozbędziemy się skutecznie obecnych na nim bakterii. Wręcz przeciwnie – możemy w ten sposób sprawić, że wnikną one jeszcze bardziej w głąb przestrzeni pomiędzy brodawkami. A używając specjalnego skrobaka do czyszczenia języka możemy skutecznie pozbyć się zalegających na nim bakterii oraz grzybów. Wybór skrobaka zaś najlepiej jest skonsultować ze stomatologiem. Obecnie na rynku znajdziemy wiele ofert tego typu, a rozmowa z doświadczonym lekarzem może skutecznie uchronić nas przed dokonaniem niewłaściwego zakupu.

Kiedy będziemy już w posiadaniu odpowiedniego skrobaka, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, czyścimy język, wykonując ściśle określone ruchy – przeciągamy skrobakiem po języku wyłącznie w kierunku od jego nasady do końca. Po drugie, podczas wykonywania tych ruchów należy zachować ostrożność i nie robić tego ze zbyt dużą siłą. Za duży nacisk na powierzchnię języka może bowiem podrażnić bądź uszkodzić nasze kubki smakowe.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...