• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Problem niepłodności tak samo często dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. W niektórych przypadkach problemy z zajściem w ciążę są związane z problemami obojga partnerów. Zarówno u Niej, jak i u Niego mogą być one spowodowane wieloma czynnikami. W naszym artykule skupimy się dziś jednak na najczęstszych przyczynach niepłodności u kobiet. Mogą być one bardzo różne i być związane z przebytymi chorobami, zaburzeniami hormonalnymi, wiekiem czy nieprawidłową masą ciała oraz obniżoną rezerwą jajnikową.

Co to znaczy niepłodność?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, o niepłodności mówi się wówczas, gdy para pomimo regularnego odbywania stosunków płciowych i niestosowania środków antykoncepcyjnych, nie może doczekać się zajścia w ciążę przez rok. Ta sama organizacja określa dziś niepłodność jako poważny problem i chorobę społeczną. Ogólnymi przyczynami niepłodności jest zawsze nieprawidłowe funkcjonowanie mechanizmów odpowiedzialnych za zapłodnienie, i to zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Żeby jednak dobrać właściwą metodę leczenia niepłodności, konieczne jest wejście głębiej w problem i dowiedzenie się, co dokładnie powoduje zaburzenia tych mechanizmów. Tym problemem zajmują się profesjonalne placówki medyczne, takie jak np. Klinika Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach. U kobiet najczęstszymi przyczynami niepłodności są przebyte choroby oraz obecne problemy zdrowotne, wiek, niewłaściwa dieta, waga czy zmniejszona rezerwa jajnikowa.

Wpływ wieku na problemy z zajściem w ciążę

Pierwszą bardzo częstą przyczyną niepłodności u kobiet jest wiek. O ile mężczyźni zachowują zdolność do zapłodnienia przez bardzo długi czas, o tyle kobiety nie mają tyle czasu na zajście w ciążę. Maksymalna płodność kobiety następuje stosunkowo szybko, bo już w okolicach 25. r. ż. Po ukończeniu 35 lat możliwości zajścia w ciążę są już jednak dużo niższe. Biorąc pod uwagę to, że w dzisiejszym świecie coraz częściej kobiety decydują się na odkładanie decyzji o macierzyństwie i po ukończeniu studiów wolą poświęcić swój czas karierze zawodowej czy podróżom, wiek staje się coraz częstszą przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Problemy zdrowotne i przebyte choroby

Drugą istotną przyczyną niepłodności u kobiet są powstałe problemy zdrowotne. Na problemy z zajściem w ciążę może wpływać m.in.  niedrożność jajowodu, zapalenie jajników, wodniak jajowodu, mięśniaki macicy, torbiele czy zaburzenia hormonalne polegające np. na posiadaniu podwyższonego poziomu hormonów męskich. W takich sytuacjach często pomaga właściwa diagnoza tych problemów oraz przeprowadzenie ich skutecznego leczenia.

Przyczynami niepłodności u kobiet mogą być także choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, alergie, choroby nerek, serca, tarczycy, choroba wrzodowa, jaskra, terapie chorób nowotworowych czy reumatoidalne zapalenie stawów. Wpływ na niemożność zajścia w ciążę mogą mieć także choroby o podłożu psychicznym, czyli przede wszystkim depresja.

Źle skomponowana dieta i problemy z wagą

Kolejnym czynnikiem, który może być przyczyna niepłodności, i to nie tylko u kobiet, jest źle zbilansowana dieta i problemy z wagą, czyli otyłość lub niedowaga. Najpierw zajmiemy się tym drugim problemem, czyli problemem z wagą. Większe szanse na zajście w ciążę mają bowiem kobiety z prawidłowym BMI, czyli wskaźnikiem masy ciała. Nadwaga, otyłość lub niedowaga niestety zmniejszają to prawdopodobieństwo, ponieważ mogą powodować zaburzenia w układzie hormonalnym.

Drugim problemem jest złe zbilansowanie diety i niedostarczanie organizmowi niezbędnych mu witamin i substancji odżywczych, natomiast spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów utwardzonych, cukrów, białej mąki czy żywności typu fast food. Niepłodność może być też związana z głodzeniem się, czyli z niedostosowaniem ilości spożywanych posiłków do swojej masy ciała oraz aktywności fizycznej.

Nadużywanie używek

Ostatnim czynnikiem, który może mieć wpływ na niepłodność, jest nadużywanie używek, czyli przede wszystkim zbyt częste picie alkoholu, palenie tytoniu czy zażywanie narkotyków.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...