• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Zabiegi laryngologiczne u dzieci

U dzieci bardzo często występują problemy laryngologiczne, których przyczyną bywa migdałek gardłowy, powszechnie nazywany „trzecim”. Przerost „trzeciego migdałka” może być źródłem wielu objawów. Nierzadko najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest jego wycięcie. Jakie jeszcze zabiegi laryngologiczne – oprócz wspomnianego – są u dzieci powszechnie wykonywane i na czym polegają?

Czasy, kiedy wycięcie migdałków wiązało się z bólem i strachem, szczęśliwie mamy już za sobą. Obecnie zabiegi laryngologiczne u dzieci realizowane są w trybie chirurgii jednego dnia. Dzięki nowoczesnym metodom ich przeprowadzania zabiegi są również minimalnie inwazyjne i zazwyczaj odbywają się przy zastosowaniu jedynie znieczulenia miejscowego.

Można stwierdzić, że najczęściej wykonywane zabiegi laryngologiczne u dzieci to wycięcie „trzeciego migdałka”, częściowa resekcja migdałków podniebiennych oraz wycięcie polipów z nosa. Poniżej opisujemy każdy z nich.

Wycięcie migdałka gardłowego, zwanego powszechnie „trzecim”

Zabieg polega na ścięciu przerośniętego migdałka gardłowego, a jego fachowa nazwa to adenotomia. Najczęściej przeprowadzany jest u dzieci od trzeciego do ósmego roku życia. W tym okresie bowiem migdałek gardłowy ma zwyczaj rosnąć, często niestety nadmiernie. Po ukończeniu ósmego roku życia zaczyna się on stopniowo zmniejszać i zanikać.

Częściowa resekcja migdałków podniebiennych

Jego fachowa nazwa to tonsylotomia. Polega na częściowym usunięciu tkanki migdałków podniebiennych. A ściślej – na wycięciu ich wystających spoza łuków podniebiennych fragmentów.

Częściową resekcję migdałków podniebnych najczęściej przeprowadza się w sytuacjach, w których mamy do czynienia z objawami zespołu obturacyjnego bezdechu sennego. Jest to bezwzględne wskazanie do tonsylotomii. Do wskazań względnych natomiast należą zarówno utrudnione połykanie jak i zaburzenia mowy, wynikające z przerostu migdałka. Co jest niezwykle istotne w przypadku tego zabiegu – o jego wykonaniu nie decyduje bezpośrednio sama wielkość migdałków, lecz zaobserwowane objawy kliniczne – wyjaśnia nasz rozmówca, laryngolog z NZOZ LAR-MED w Żywcu.

Wycięcie polipów z nosa

Polipy nosa powstają na skutek zmian zapalnych bądź alergicznych. Są to miękkie i niegroźne guzki, które najczęściej przyczyniają się do dolegliwości takich jak nieżyt nosa z charakterystycznym bólem, pojawiającym się w momencie oczyszczania nosa z obecnej w nim wydzieliny oraz zaburzenia drożności nosa i zaburzenia węchu. Polipy powstają często u dzieci z obniżoną odpornością.

Polipy można leczyć również farmakologicznie bądź przy zastosowaniu inhalacji i płukanek. Dopiero w przypadku, gdy takie metody nie przynoszą skutku, wówczas przeprowadzany jest endoskopowy zabieg zwany polipektomią.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...