• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Foki do nart. Co to takiego?

Planujesz zboczyć z utartych szlaków i na poważnie rozważasz rozstanie z zatłoczonymi wyciągami? To świetny pomysł! Pamiętaj jednak, że podczas skiturowych i freeride’owych wypraw, będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu. Wśród podstawowych elementów twojego wyposażenia muszą znaleźć się foki do nart, które pozwolą ci na zdobywanie najbardziej stromych stoków.

Im wyższy i mocniej nachylony stok, tym przyjemniejszy i szybszy zjazd. Niestety, zanim będziesz mógł się cieszyć prędkością, musisz pokonać podejście. W przypadku wysokich wzniesień ani jodełka, ani schodkowanie nie wchodzą w grę. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie stosowanie fok.

Czym są foki narciarskie?

Fokami nazywamy mocowane do ślizgów pasy tkaniny, które zwiększają tarcie między nartami i podłożem. Specyficzna struktura fok utrudnia ruch nart do tyłu, ale jednocześnie pozwala na przesuwanie ich do przodu – wyjaśnia ekspert ze sklepu sportowego FREAKSSHOP.PL.

Pomysł mocowania pasów zwiększających tarcie na ślizgach nart zawdzięczamy Eskimosom. Oryginalnie wykonywano je z futra foczego, którego włosie, ułożone we właściwym kierunku, skutecznie zapobiegało ześlizgiwaniu się narciarza do tyłu. Nowoczesne foki produkuje się z włókien nylonowych, moheru lub połączenia tych dwóch materiałów. 

Jakie foki do nart wybrać?

Rodzaj materiału, z którego wykonane są foki, wpływa na komfort użytkowania. Nie możemy jednak powiedzieć, że któreś z nich są lepsze, a inne gorsze. Wybór odpowiednich fok powinien być podyktowany sposobem ich użytkowania.

Foki z tworzywa nylonowego są najtańsze, a jednocześnie bardzo trwałe. Ich wadą jest jednak dość duży opór podczas poruszania się pod górę. Foki wykonane w 100% z naturalnego moheru są najszybsze, a więc podchodzi się w nich najłatwiej. Niestety, naturalny materiał jest też stosunkowo delikatny, dlatego  takie foki mogą zużywać się dość szybko. Szukając kompromisu, warto zwrócić uwagę na foki nylonowo-moherowe, które bardzo dobrze trzymają się na podejściach, ale jednocześnie nie wymagają dużej siły do przesunięcia pod górę.

Mocowanie fok do nart

Ponieważ foki potrzebne są wyłącznie przy podejściach, należy odpinać je od nart przed zjazdem. Oznacza to, że zarówno mocowanie, jak i demontaż, powinny być łatwe. Modele przeznaczone dla sportowców często mocowane są tylko z przodu, a na pozostałej długości foka trzyma się ślizgu dzięki klejowi lub zjawisku adhezji. W przypadku turystyki niezbędne są solidniejsze mocowania.

Foki do skituru oprócz spodniego kleju i mocowania z przodu zwykle posiadają również zapięcia z tyłu. Producenci sprzętu narciarskiego proponują rozmaite rozwiązania, często dedykowane konkretnym modelom nart. Z przodu możemy spotkać np. zapięcia na rzep lub stały zaczep, z tyłu stosuje się m.in. plastikowe tail clipy.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...