• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jak przygotować się do porodu?

Poród to ważne wydarzenie w życiu każdej kobiety – nie tylko tej, która rodzi po raz pierwszy. Przyszła mama może mieć wiele obaw i wątpliwości związanych z tym, co ją czeka. Im większy jednak stres odczuwa, tym wszystko przebiega wolniej i trudniej. Warto więc jak najlepiej przygotować się do porodu, aby wyeliminować możliwie dużo ewentualnych przykrych niespodzianek. Jak to zrobić?

Bardzo dobrym pomysłem jest uczęszczanie na zajęcia do szkoły rodzenia. Może brać w nich udział również tata dziecka, który dowie się wiele na temat tego, co dzieje się i będzie się działo z partnerką, a tym samym nauczy się być dla niej skuteczniejszym wsparciem. W szkole dowiemy się m.in., po czym poznać oznaki rozpoczynającego się porodu i co należy wówczas robić. Szczegółowo omówione zostaną również punkty prezentowane niżej.

Plan porodu

Warto przygotować zawczasu tzw. plan porodu, w którym pacjentka zawrze swoje oczekiwania względem spraw takich jak choćby znieczulenie, lewatywa czy też nacięcie krocza – dowiadujemy się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”.

Kiedy plan jest już gotowy, sprawdźmy, w których placówkach na pewno będzie on respektowany. I nie chodzi tu tylko o poglądy personelu, ale też np. o możliwości techniczne danego szpitala. Kiedy już wybierzemy dwa-trzy interesujące nas obiekty, możemy złożyć w nich wizytę, aby lepiej poczuć atmosferę w nich panującą i na tej podstawie wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.

Spakowana torba

Od mniej więcej 32. tygodnia ciąży dobrze jest mieć w pogotowiu spakowaną torbę, którą weźmiemy ze sobą do szpitala. Powinny się w niej znaleźć kapcie, ręcznik, bielizna na zmianę (albo jeszcze lepiej: kilka sztuk jednorazowej), koszule nocne niesprawiające kłopotu przy karmieniu, szlafrok, ciepłe skarpety, gumka do włosów lub opaska, chusteczka do ocierania twarzy i pomadka do ust, przybory toaletowe, poporodowe podpaski (ok. 20 sztuk) i wkładki laktacyjne, a także ubranka i pieluszki dla dziecka. Torbę najlepiej pakować wraz z osobą, która będzie towarzyszyć przyszłej mamie podczas porodu – dzięki temu sprawniej znajdzie potrzebne w danej chwili przedmioty.

Osoba towarzysząca

Wybór takiej osoby również dobrze jest przemyśleć z wyprzedzeniem. Nie musi to być ojciec dziecka. To może być mama, przyjaciółka, siostra lub doula, czyli ktoś, kto niejako z zawodu (ale przede wszystkim z powołania) stanowi wsparcie dla kobiet w połogu. Ważne, aby była to osoba, której ufamy, która będzie dbać o nasze prawa i zajmie się wszystkimi, mniej i bardziej ważnymi sprawami, dzięki czemu będziemy mogły skupić się już tylko na porodzie.

Przygotowanie ciała

Sprawny i możliwie bezbolesny poród, po którym szybciej wrócimy do formy, zapewni nam odpowiednie przygotowanie naszego ciała. Przez całą ciążę warto podejmować umiarkowaną, lecz regularną aktywność fizyczną (oczywiście w porozumieniu z lekarzem lub położną), a także ćwiczyć mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), co zminimalizuje ryzyko naderwania krocza i nietrzymania moczu po porodzie. Pomoże w tym także specjalny miejscowy masaż, który uelastyczni tkanki oraz rozluźni pochwę.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...