• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Czego unikać w trakcie ciąży?

Spodziewanie się dziecka to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Ciąża wiąże się z pewnymi ograniczeniami, ale także jest wspaniałym przeżyciem, podczas którego buduje się silną więź z maluchem. W ciąży kobieta musi szczególnie dbać o siebie i swoje maleństwo, a to wiąże się z koniecznością zmiany swojego życia i dotychczasowych nawyków. Zobacz, na co szczególnie powinnaś uważać w tym okresie.

Ciąża – na co się przygotować?

Wiele kobiet wspomina ciążę jako wyjątkowy okres w ich życiu, który jest najpiękniejszych przeżyciem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to także trudny czas, naznaczony cierpieniem i nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Każda kobieta inaczej przeżywa ciążę, dlatego nie można jednoznacznie generalizować.

Niektóre przyszłe mamy bardzo ciężko znoszą ciąże i zmagają się z przykrymi dolegliwościami – mówi specjalista z poradni Gabinety Lekarskie Pawlik. – Mdłości, zawroty głowy, bóle kręgosłupa i opuchlizny to najmniej przyjemna część ciąży. Objawy te jednak nie zawsze występują lub pojawiają się sporadycznie, tuż przed zbliżającym się terminem rozwiązania – dodaje. W trakcie ciąży trzeba szczególnie o siebie dbać, dodatkowo rezygnując z niektórych dotychczasowych przyjemności.

Czego nie wolno w ciąży?

Lista zakazów jest spora, jednak nie oznacza to, że będziesz zmuszona całkowicie zrezygnować z przyjemności. Wystarczy ograniczyć niektóre nawyki mające niekorzystny wpływ na zdrowie. Wiele zależy także od samopoczucia w ciąży, jednak przede wszystkim należy unikać:

  • picia alkoholu – może on doprowadzić do uszkodzenia płodu, późniejszych problemów w rozwoju dziecka oraz do wystąpienia FAS. Alkoholowy zespół płodowy ma wpływ na całe późniejsze życie dziecka, dlatego alkohol jest absolutnie zakazany.
  • palenia papierosów – palenie zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej, prowadzi do nieodwracalnych zmian płodu, a także późniejszych problemów zdrowotnych dziecka.
  • wysokich temperatur – gorące kąpiele mogą wywołać przedwczesne skurcze, natomiast solarium i długotrwałe opalanie jest niebezpieczne dla płodu i może prowadzić do przegrzania.
  • niektórych produktów spożywczych – kobiety w ciąży powinny zdrowo się odżywiać i dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych. Na czas ciąży należy zrezygnować przede wszystkim z surowych ryb, krwistego mięsa, serów pleśniowych czy wysoko przetworzonych produktów.

W ciąży w miarę możliwości zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu, jednak nie należy się przemęczać. Powinno się zrezygnować z uprawiania sportów kontaktowych, wyczynowych i narażających na kontuzje.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...