• Superkobieta jest taka jak Ty

  Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

 • Jesteśmy blisko kobiet

  Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jakie badania laboratoryjne warto wykonać przed ciążą?

W dzisiejszych czasach większość młodych par stara się świadomie planować powiększenie swojej rodziny. Bardzo dobrym sposobem, aby wykluczyć ewentualne zagrożenie dla matki oraz dla płodu w trakcie trwania ciąży jest wykonanie przed zajściem w ciążę zalecanych przez lekarza badań laboratoryjnych. Należą do nich m.in. morfologia, badania poziomu stężenia cukru we krwi, cytologia, a także badania poziomu hormonów tarczycy. W naszym artykule przedstawiamy najczęściej wykonywane badania laboratoryjne przyszłych matek. Zachęcamy do lektury!

Dlaczego wykonywanie badań przed zajściem w ciążę jest tak istotne?

Ponieważ ogólny stan zdrowia, kondycja oraz prowadzony przez kobietę styl życia ma zazwyczaj bardzo duży wpływ na przebieg ciąży, oraz na ryzyko powstania ewentualnych powikłań, wykonanie wszystkich zalecanych badań laboratoryjnych pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i rozpoczęcie niezbędnych przygotowań do zajścia w ciążę.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius Provita w Katowicach:

Wykonanie odpowiednich badań przed planowanym zajściem w ciążę zaleca się nawet pół roku przedtem. Dzięki temu, jeżeli osiągnięte wyniki nie będą w pełni zadawalające, będzie jeszcze wystarczająca ilość czasu, żeby odpowiednio polepszyć kondycję przyszłej mamy, poprzez zastosowanie odpowiedniej kuracji czy innego typu zaleceń. Jest to także czas, w którym warto już jest odstawić stosowaną antykoncepcję hormonalną oraz stosowane wcześniej używki.

Na początku konsultacji z lekarzem internistą

Przygotowania do zajścia w ciążę warto jest rozpocząć od wykonania kilku podstawowych badań u lekarza internisty lub lekarza rodzinnego. Ich celem jest dokonanie oceny pracy wszystkich najważniejszych narządów przyszłej mamy, czyli m.in. serca i płuc. Lekarz pierwszego kontaktu dokona też pomiaru ciśnienia tętniczego oraz da przyszłej mamie skierowanie na określone badania laboratoryjne.

Rodzaje badań laboratoryjnych przed zajściem w ciążę

Do wykonywanych w celu prawidłowego zaplanowania zajścia w ciążę badań laboratoryjnych należą przede wszystkim:

 • Morfologia– czyli badanie krwi. Wykonuje się je w celu dokonania oceny jakości składników krwi oraz wykrycia ewentualnych, groźnych w trakcie trwania ciąży chorób. Jednymi z groźniejszych chorób są związana z niedoborem żelaza niedokrwistość, możliwe do wykrycia poprzez morfologię stany zapalne oraz zaburzenia krzepliwości krwi.
 • Badanie cytologiczne – Cytologia ma na celu sprawdzenie stanu kanału szyjki macicy i wykrycie ewentualnych stanów zapalnych lub nadżerki. W przypadku wykrycia nadżerki można ją w łatwy sposób wyleczyć poprzez zastosowanie globulek dopochwowych. W trakcie ciąży nie będzie to takie łatwe, a nieleczona może ulec zezłośliwieniu.
 • Sprawdzenie poziomu glukozy – Badanie to jest konieczne, żeby wcześniej wykryć ewentualną cukrzycę oraz innego typu wahania stężenia glukozy we krwi, które mogłyby być potem niebezpieczne dla płodu.
 • Określenie grupy krwi i czynnika Rh – Takie badanie powinna wykonać zarówno przyszła mama, jak i przyszły tata. Dzięki precyzyjnemu określeniu ich grupy krwi oraz współczynnika Rh można określić ryzyko powstania konfliktu serologicznego. Zwiększa się ono, jeżeli kobieta ma współczynnik krwi Rh- natomiast mężczyzna Rh+. Jeżeli dziecko odziedziczy Rh+ po ojcu, wtedy, żeby zapobiec zaatakowaniu przez system immunologiczny matki krwinek dziecka, konieczne będzie podanie jej specjalnych leków, które mają za zadanie zahamować rozwój choroby oraz będzie trzeba częściej kontrolować stan płodu.
 • Określenie poziomu hormonów tarczycy – takie badanie ma na celu wykrycie ewentualnych zaburzeń pracy tarczycy, które stanowią obecnie bardzo częsty problem u młodych Polek. Niedoczynność tarczycy może być przyczyną problemów z niepłodnością, natomiast nadczynność tarczycy może wywołać później przedwczesny poród. W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy tarczycy, niezbędne będzie udanie się na wizytę do endokrynologa, który pomoże w wyrównaniu poziomów wszystkich hormonów tarczycy.
 • Test na obecność przeciwciał wirusów – Czyli przede wszystkim na obecność we krwi przyszłej matki przeciwciał różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii. Obecność we krwi odpowiednich przeciwciał świadczy o tym, że odbyło się już wcześniej tę chorobę i nie ma ryzyka groźnej dla płodu kolejnej infekcji. W przypadku nieobecności we krwi określonych przeciwciał, zanim się jeszcze zajdzie w ciążę, warto jest wykonać odpowiednie szczepienia.
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...