• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jak rozpocząć przygodę z quadami?

Jazda w terenie, w trudnych warunkach kusi osoby, które poszukują niezapomnianych wrażeń i lubią uderzenia adrenaliny. Aby móc poruszać się po tego rodzaju bezdrożach, warto usiąść za kierownicą quada. Te pojazdy są przystosowane do tego, by bez problemu pokonywać pełne przeszkód trasy. Poniżej podpowiadamy, na co powinna zwrócić uwagę osoba, która zamierza spróbować swoich sił na quadzie.

Kto może jeździć na quadzie?

Tym, co zadecydowało o ciągle rosnącej popularności quadów, jest fakt, że aby je prowadzić, nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. W zależności od rodzaju pojazdu za kierownicą może usiąść osoba, która ukończyła 14. lub 16. rok życia.

Aby kierować quadem lekkim, czyli takim, który ma nie więcej niż 350 kg i osiąga maksymalną prędkość do 45 km/h, należy zdobyć prawo jazdy AM. Uprawnienia te mogą uzyskać już osoby, które ukończyły 14 lat. Quady cięższe niż 350 kg wymagają prawa jazdy kategorii B1 – można je zdobyć w 16. roku życia.

Ponadto należy pamiętać, że pojazd taki musi mieć także homologację, opłacone OC, a także tablicę rejestracyjną. Jeżeli te wymogi nie zostaną spełnione, quad nie może wyruszyć w trasę – grozi to dotkliwymi finansowymi karami.

Wiele osób uważa, że jazda quadem jest bardzo niebezpieczna. Wszystko jednak zależy od zdrowego rozsądku i umiaru kierowcy. Ostrożna, odpowiedzialna jazda, kask, gogle oraz ochraniacze sprawiają, że ryzyko wypadku zostaje ograniczone do minimum – mówi ekspert z firmy Taurus Sea Power.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z quadem?

Niektórym po pierwszych chwilach spędzonych na quadzie wydaje się, że jazda nim jest niezwykle prosta. Wystarczy wybrać kierunek, skręcić i docisnąć pedał gazu, aby pojazd nabrał odpowiedniej prędkości. Jednak prowadzenie quada jest bardziej złożone i wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze zbyt duża prędkość na stromych i pełnych przeszkód odcinkach grozi poważnym wypadkiem. Quady są podatne na wywrotki, dlatego jadąc na zakrętach, w dół lub w górę, należy pochylić się do przodu oraz używać napędu na tylną oś pojazdu. Nie można zapomnieć też o tym, żeby mierzyć siły na zamiary i realnie oceniać, czy dana przeszkoda jest możliwa do pokonania.

Trzeba pamiętać również o prawidłowej pozycji. Quad prowadzi się stojąc lub siedząc. W pierwszym przypadku kolana muszą być nieco ugięte. Natomiast, kiedy kierowca siedzi, to musi zawsze trzymać nogi w przeznaczonych do tego miejscach. W innym razie nietrudno o tak poważną kontuzję jak zwichnięcie, a nawet złamanie nogi.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...