• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Na czym polegają badania ABR?

Badanie ABR

Przeprowadzanie badań słuchu u niemowląt może stanowić problem, bo małe dzieci nie są w stanie współpracować z lekarzem. Jednak istnieje badanie, które nie wymaga zaangażowania pacjenta. Jest nim badanie ABR, inaczej zwane badaniem BERA. Pozwala ono ocenić stan słuchu bez aktywnego udziału dziecka. Na czym dokładnie polega i jak się do niego przygotować? Wyjaśniamy.

Badanie ABR – co to takiego?

ABR to skrót pochodzący od angielskich słów „auditory brainstem response”, czyli „słuchowa odpowiedź pnia mózgu”. Badanie kontroluje zatem reakcję mózgu na dźwięk. Za jego pomocą można ocenić granice słyszalności, a także rodzaj i stopień niedosłuchu. Badanie ABR jest często wykonywane u dzieci ze względu na to, że nie wymaga ono zaangażowania pacjenta.

Jaki jest przebieg badania ABR?

Ponieważ podczas badania pacjent musi przebywać w jednej pozycji, to często przeprowadza się je podczas snu. Osobie badanej zakłada się słuchawki, a do jej głowy mocuje się elektrody, za pomocą których rejestruje się aktywność mózgu. Następnie generowane są dźwięki o różnych częstotliwościach i natężeniach. Reakcje nerwowe pnia mózgu rejestruje się na wykresie. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne.

Jak przygotować dziecko do badania?

Ponieważ podczas badania ABR pacjent powinien spać, to wykonuje się je w późnych godzinach wieczornych. Przede wszystkim, dziecko poddane badaniu musi być zdrowe. Poza tym powinno być senne. W przypadku dzieci w wieku do 2 lat, nie karmi się ich na 3 godziny przed badaniem i nie usypia przez 5 godzin. Czynności te wykonuje się po przygotowaniu do ABR.  Dzieci od 2 do 4 lat nie powinny spać przez 10 godzin. Najdłużej bez snu utrzymuje się pacjentów po 4 roku życia.

Jak wyjaśnia pracownik firmy AMFON, rodzice muszą obudzić dziecko około godziny 5:00 i nie pozwolić mu zasnąć do samego badania przeprowadzanego najczęściej w okolicach godziny 18:00.

Dzięki temu, że badanie jest przeprowadzane we śnie, pacjent jest spokojny i nieruchomy. ABR trwa dwie godziny, a na opis wyników czeka się około tygodnia. Koszt badania różni się w zależności od miejsca jego wykonywania. Najczęściej ceny wahają się w granicach od 200 do 600 złotych.

Badanie ABR – kiedy je wykonać?

Dla większości rodziców najważniejsze jest to, żeby ich dziecko było zdrowe. Dlatego też przywiązują dużą wagę do tego, czy właściwie się ono rozwija. Jest to odpowiedzialne podejście, bo pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu dziecka. Badanie ABR wykonuje się wtedy, kiedy u małego pacjenta podejrzewa się problemy ze słuchem. Symptomem może być to, że dziecko nie mówi w wieku 3 lat. Ale nieprawidłowości można wykryć też wcześniej, np. podczas badania przesiewowego noworodków. To właśnie po wykonaniu go dziecko często dostaje skierowanie na badanie ABR.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...