• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

5 cech dobrego psychoterapeuty

psychoterapeuta

W ostatnim czasie coraz więcej osób udaje się do psychoterapeuty. Może się wydawać, że to niepokojący sygnał. Jednak wzrost zainteresowania psychoterapią może się wiązać nie tyle ze zwiększeniem się częstotliwości występowania zaburzeń psychicznych, co z częstszym podejmowaniem decyzji o leczeniu. Ale jeśli ma ono przynieść zamierzone efekty, musi być prowadzone przez dobrego psychoterapeutę. Dobrego – czyli jakiego?

Jaki powinien być psychoterapeuta?

Nie każdy psychoterapeuta, do którego się udasz, musi okazać się dobrym wyborem. Jeśli czujesz, że to nie to, spróbuj znaleźć innego specjalistę. Jednak zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj o tym, czym charakteryzuje się dobry psychoterapeuta.

  1. Empatia i zrozumienie

Dobry kontakt z psychoterapeutą jest bardzo ważny podczas spotkań. Powinieneś czuć, że specjalista Cię słucha i że możesz mu zaufać. Psychoterapeuta musi podchodzić do Ciebie
z empatią i wyrozumiałością. Poza tym, dobrze jest, jeśli czujesz, że terapeuta darzy Cię szacunkiem niezależnie od tego, kim jesteś
. Przy nim powinieneś czuć się bezpiecznie
i swobodnie – to w końcu z nim będziesz dzielić się swoimi problemami i ważnymi historiami z Twojego życia.

  1. Chęć do wspólnej pracy

Dobrze jest, jeśli wiesz, że razem z psychoterapeutą wspólnie pracujecie nad poprawą stanu Twojego zdrowia – razem ustalacie cele, oceniacie efekty podejmowanych działań, a także dopasowujecie tryb pracy do Twoich potrzeb. Powinieneś czuć, że masz realny wpływ na skutki leczenia. Zaangażowanie w terapię musi być obustronne.

  1. Skuteczność

Dobrze jest, jeśli po spotkaniach masz nadzieję na pozytywne skutki leczenia (chociaż nie po każdej sesji musi tak być). Czasem efekty przychodzą dopiero po czasie. Spróbuj jednak obserwować Twój stan po sesjach i zastanów się, jaki wpływ na Twoje życie mają spotkania z psychoterapeutą. Nawet najmniejsze pozytywne zmiany mogą świadczyć o tym, że wybrałeś dobrze.

  1. Jasne wyjaśnienia

Bardzo ważne jest to, abyś rozumiał, co dzieje się z Tobą podczas psychoterapii i jak przebiega ten proces. Dobry specjalista nie będzie używał skomplikowanej terminologii i sprawiał, że jesteś jeszcze bardziej zagubiony. Psychoterapeuta powinien umieć wytłumaczyć Ci wszystko w przystępny sposób.

  1. Ciągły rozwój

Dobry psychoterapeuta to taki, który wie, że wiele może się jeszcze nauczyć – zwłaszcza, że dostępna wiedza na temat leczenia chorób psychicznych cały czas się zwiększa. Powinien on znać najnowsze wyniki badań i brać udział w szkoleniach, dzięki którym będzie mógł uzyskiwać jeszcze lepsze efekty swojej pracy.

Gdzie znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Znalezienie odpowiedniego psychoterapeuty nie zawsze jest łatwym zadaniem. Czasem dopiero za którymś razem można trafić na kogoś, kto odpowiada potrzebom. Warto poznać opinie znajomych o poszczególnych specjalistach i umawiać się z nimi na wizyty.

Ciekawym pomysłem będzie też wyjazd do placówki oferującej kilkudniowy lub kilkutygodniowy pobyt połączony z psychoterapią i innymi aktywnościami. Przykładem takiego miejsca jest Dom Pracy ze Stresem i Napięciem Life Haven. Można tam zarówno wziąć udział w spotkaniach z psychoterapeutą, jak i w zajęciach rekreacyjnych czy wyjazdach relaksacyjnych. Placówka zapewnia również wyżywienie. Wyjazd na dłużej i intensywna praca nad swoim zdrowiem psychicznym może przynieść wiele korzyści. Na pewno jest to opcja warta rozważenia.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...