• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Czy istnieją leki na alkoholizm?

alkoholizm

Alkoholizm, zwany również chorobą alkoholową, jest najczęściej występującym uzależnieniem prowadzącym do wielu tragedii i bezpośrednio zagrażającym zdrowiu oraz życiu. Zaliczany do jednej z chorób cywilizacyjnych, może być skutecznie leczony, pod warunkiem chęci ze strony osoby uzależnionej i odpowiednio prowadzonej terapii. Czy jej elementem mogą stać się leki?

Leczenie alkoholizmu

Porzucenie nałogu picia i wejście na drogę abstynencji wymaga ogromnego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, a także chęci i motywacji do działania. W tej walce alkoholicy nie są jednak osamotnieni, mogą oni bowiem liczyć na fachową pomoc ze strony terapeutów z profesjonalnych ośrodków zajmujących się leczeniem alkoholizmu, czego przykładem jest Ośrodek Terapii Uzależnień Trzeźwość z siedzibą w Łomży. Leczenie choroby alkoholowej wymaga interdyscyplinarnych działań i holistycznego podejścia do zdrowia fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej, by skutecznie mogła ona pokonać głód alkoholowy i jego objawy. W tym celu w pierwszej kolejności niezbędny jest detoks – odtrucie alkoholowe polegające na pozbyciu się z organizmu toksyn pochodzących z substancji uzależniającej, czyli alkoholu etylowego. Na tym etapie istotne znaczenie ma walka z objawami zespołu abstynencyjnego. Podstawą leczenia jest jednak kompleksowa psychoterapia, pozwalająca osobom uzależnionym lepiej poznać samych siebie, znaleźć motywację do utrzymania abstynencji oraz zdobyć umiejętności radzenia sobie z problemami i stresującymi sytuacjami, by nie dopuścić do nawrotów choroby.

Leki w terapii alkoholizmu

Nie istnieje lek, który byłby w stanie skutecznie wyleczyć z alkoholizmu. Jednak istnieją pewne substancje, które niekiedy przyjmuje się w trakcie terapii, ale wyłącznie jako jej uzupełnienie. Mowa tu o popularnym disulfiramie, który zaburza metabolizm alkoholu, sprawiając, że jego spożycie daje bardzo nieprzyjemne reakcje. Lek ten może być przyjmowany doustnie bądź też umieszczony podskórnie w postaci implantu. Ze względu na możliwość wystąpienia silnych objawów w reakcji na toksyczne działanie leku, metoda ta stosowana jest tylko w niektórych przypadkach. Istnieją również nowocześniejsze formy farmakoterapii w leczeniu alkoholizmu, do których zaliczyć można substancje zmniejszające głód alkoholowy i wspomagające utrzymanie abstynencji. Poza tym leki o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym włącza się nieraz do leczenia osób uzależnionych na etapie detoksu, kiedy konieczne jest złagodzenie silnych objawów zespołu abstynencyjnego. Podsumowując, chociaż istnieją leki mające zastosowanie jako dodatek w terapii leczenia alkoholizmu, podstawę stanowi tu detoksykacja oraz psychoterapia.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...