• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Węgiel orzech. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą?

węgiel orzech

Węgiel kamienny, który stanowi fundament energetyki w naszym kraju i jest wciąż najchętniej wykorzystywanym opałem do ogrzewania w gospodarstwach domowych, podzielić możemy na różne kategorie – to typy, gatunki, klasy oraz sortymenty. Podział na sortymenty wskazuje różne wymiary ziaren węgla. Jednym z sortymentów węgla kamiennego jest węgiel orzech, o którym opowiemy więcej w naszym artykule.

Węgiel orzech – specyfika sortymentu

Węgiel orzech zaliczamy do grupy opałów grubo granulowanych – to jeden z najgrubszych rodzajów węgla kamiennego spośród wszystkich, które są dostępne na rynku. Jak mówią nam fachowcy dystrybutora węgla kamiennego, firmy Energo, granulacja węgla, który nazywamy „orzechem”, waha się w granicach od 40 mm do 80 mm. Węgiel orzech dobrej jakości, ze sprawdzonego źródła, powinien charakteryzować się wyjątkowo wysoką wartością opałową. Wartość opałowa to ilość energii wydzielanej ja sposób ciepła przy spalaniu jednostki masy lub jednostki objętości paliwa – im wyższa jest wartość opałowa węgla, tym mniej paliwa potrzebujemy do ogrzania budynku. Warto tu zaznaczyć, że kiedy kupujemy węgiel i sprawdzamy jego wartość opałową (np. czytając ofertę dystrybutora, dostawcy węgla), możemy przez pomyłkę dotrzeć do informacji na temat ciepła spalania. To inna wartość; ciepło spalania mówi o całkowitej ilości ciepła uzyskiwanej podczas spalania paliwa, a więc również o cieple, które można uzyskać np. ze spalin, czy kondensacji pary wodnej. To wyższa wartość niż wartość opałowa, ale ma dla nas mniejsze znaczenie – dla nas powinna liczyć się konkretnie wartość opałowa węgla.

Węgiel orzech premium

Węgiel orzech jest powszechnie stosowany do opalania pieców tradycyjnych, konwencjonalnych i zasypowych. Bez problemu może być wykorzystywany w piecach starego, jak i nowego typu. Postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej ofercie węgla orzech i węgla orzech premium, które mają na swojej liście nasi fachowcy z Energo. To węgiel do pieców tradycyjnych. W obu przypadkach to wysokokaloryczny sortyment węgla o granulacji 40-80 mm, bezpieczny, wydajny, wygodny. W czym więc tkwi różnica? – W kilku parametrach, np. w kaloryczności (24 MJ węgiel orzech, nawet 28 MJ węgiel orzech premium). W przypadku węgla orzech premium mamy znikomą ilość popiołu, maksymalnie do 5%, przy czym w obu paliwach mamy niską zawartość siarki. Węgiel orzech dostępny jest luzem, w workach oraz w big bagach. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, na mroźne dni lepiej wybrać droższy opał typu premium – bo finalnie jest to dla nas opłacalne.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...