• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Znaczenie podłoża i nawożenia w uprawie roślin ozdobnych

uprawa roślin ozdobnych

Rośliny pobierają niezbędne do życia i rozwoju składniki pokarmowe poprzez system korzeniowy z gleby. Oznacza to, że aby cieszyć się pięknymi efektami uprawy roślin ozdobnych, musimy zapewnić im właściwe warunki glebowe, przez co rozumiemy nie tylko zawartość określonych składników mineralnych, ale też odczyn i przepuszczalność ziemi. Dlatego sukces uprawy w dużej mierze uzależniony jest właśnie od wyboru odpowiedniego podłoża.

Wyzwania w uprawie roślin ozdobnych

Prowadząc domową uprawę roślin ozdobnych, powinniśmy dążyć do zapewnienia im warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. To trudne zadanie, biorąc pod uwagę, że pod swoje dachy chętnie zapraszamy rośliny egzotyczne, nietypowe dla naszej szerokości geograficznej. Dlatego wybierając rośliny do domu, trzeba jeszcze przed zakupem sprawdzić ich wymagania odnośnie nasłonecznienia. Jeśli mamy wyjątkowo ciemne mieszkanie, uprawa gatunków światłolubnych będzie z góry skazana na niepowodzenie. Inne czynniki, dotyczące m.in. wilgotności, temperatury czy właśnie składu, kwaśności i przepuszczalności gleby, jesteśmy w stanie kontrolować w większym zakresie.

Tych samych zasad musimy przestrzegać również w ogrodzie. W praktyce uprawa roślin ozdobnych w gruncie jest trudniejsza niż w doniczkach w domu – zauważa nasz rozmówca z firmy Sklep Kwiecisty. Na działce musimy zachować jeszcze większą ostrożność przy doborze gatunków roślin, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu możemy chronić je przed zmiennymi temperaturami, wiatrem i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Większych nakładów pracy wymaga też zmiana właściwości występujących w danym miejscu warunków glebowych.

Wybór odpowiedniego podłoża

Większość roślin doniczkowych, które w polskich domach uprawiane są od lat, zadowala się podłożem uniwersalnym (ziemią uniwersalną). Takie podłoża, będące mieszaniną torfu i próchnicznej ziemi, są lekkie, dobrze przepuszczalne i spulchnione, dzięki czemu zapewniają dostęp powietrza do korzeni i nie utrudniają ich wzrostu. Ziemia uniwersalna często wzbogacana jest składnikami mineralnymi i zwykle ma odczyn lekko kwaśny (pH 6,5). Podłoża uniwersalne stosowane są nie tylko w uprawie kwiatów doniczkowych. Warto używać ich również podczas sadzenia krzewów i drzewek w ogrodzie. Lżejsza, zasobniejsza w składniki odżywcze ziemia ogrodnicza ułatwi roślinie start w nowym miejscu. W przypadku roślin kwasolubnych, takich jak różaneczniki i magnolie, warto wykopać głębszy dołek i przed umieszczeniem w nim sadzonki podsypać czystego torfu lub specjalistycznego podłoża o pH 3,5-4,5.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, specjalnych podłoży wymagają też niektóre kwiaty doniczkowe. W dobrych sklepach ogrodniczych online znajdziemy m.in. podłoża do kaktusów i sukulentów, ziemię do juk i dracen, palm, paproci, uprawianych w skrzynkach balkonowych pelargonii oraz bardzo modnych, a jednocześnie najbardziej wymagających – storczyków.

Nawożenie roślin ozdobnych

Chociaż większość podłoży do kwiatów wzbogacana jest składnikami odżywczymi, z czasem ulegają one wyjałowieniu i właśnie dlatego uprawy należy nawozić. Stosowanie nawozów jest też konieczne w przypadku roślin o słabo wykształconym systemie korzeniowym, które po prostu nie są w stanie samodzielnie pobrać z gleby wszystkich potrzebnych im składników pokarmowych. Trzeba też pamiętać, że im większa część zielona rośliny, tym większe wymagania pokarmowe. Oznacza to, że nawozić trzeba nie tylko w początkowej fazie wzrostu, ale również pielęgnując dojrzałe, w pełni rozwinięte rośliny. Ponieważ nawozy są częściowo wypłukiwane z gleby w trakcie opadów, a w przypadku roślin doniczkowych przy częstym podlewaniu, najbardziej intensywnie nawozimy wiosną.

Poszczególne gatunki roślin mogą mieć skrajnie odmienne wymagania pokarmowe, na co trzeba zwracać uwagę zarówno przy nawożeniu głównym (wzbogacaniu podłoża przed siewem czy sadzeniem), jak i podczas nawożenia pogłównego (w okresie wegetacyjnym). Samodzielne określenie wymaganych proporcji azotu, potasu i fosforu bywa trudne, toteż warto rozglądać się za nawozami o konkretnym przeznaczeniu i w miarę potrzeb wybrać np. nawóz do pelargonii lub mniej wyspecjalizowany nawóz do kwiatów kwitnących, który sprawdzi się, gdy w skrzynkach balkonowych wraz z pelargoniami uprawiamy petunie lub inne rośliny ozdobne.

Preparaty do nawożenia dostępne są pod różnymi postaciami. Najpopularniejsze są płyny i żele do rozpuszczania w wodzie, którą następnie podlewamy uprawy. Ciekawą propozycję stanowią pałeczki nawozowe. Umieszczone w glebie rozkładają się, stopniowo uwalniając substancje odżywce. Wygodnym rozwiązaniem, stosowanym chętnie zwłaszcza w uprawie storczyków, są eliksiry, sprzedawane w poręcznych aplikatorach.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...