• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jak dobrać kocioł do małej kotłowni?

kotłownia

Wybierając piec centralnego ogrzewania do domu jednorodzinnego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim trzeba zdecydować, na jakiego rodzaju paliwo kocioł chcemy zainstalować. Poza tym ważny jest metraż, jaki ma zostać ogrzany. Istotne są również gabaryty pieca. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy kotłownią o niewielkich rozmiarach. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę, kupując kocioł do małej kotłowni?

Jakie parametry techniczne powinna spełniać przydomowa kotłownia?

Kotłownia z racji funkcji, jaką spełnia, jest szczególnym miejscem w każdym domu. Dlatego pomieszczenie takie musi spełniać kilka wymogów przewidzianych prawem budowlanym. Wybierając projekt domu, warto zatem zwrócić uwagę, jakie rozwiązania w kwestii ogrzewania przewidział projektant. Jeśli bowiem w projekcie zaplanowano ogrzewanie kotłem gazowym, a w miejscu, gdzie ma zostać zbudowany dom, nie ma odpowiedniej infrastruktury, pojawia się poważny problem. Kotłownie dla pieców gazowych mają zazwyczaj niewielkie wymiary. Tym samym montaż w takim pomieszczeniu standardowego pieca na paliwo stałe jest najczęściej technicznie niemożliwy. Rozwiązania są na ogół dwa. Pierwsze to korekta projektu i powiększenie kotłowni kosztem innych pomieszczeń. Drugie to znalezienie kotła o kompaktowych wymiarach. Jak wyjaśnia ekspert z firmy 499.pl  oferującej sprzedaż i montaż nowoczesnych źródeł ciepła:

Kompaktowe kotły na paliwo stałe to urządzenia o naprawdę niewielkich wymiarach. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wybór takiego pieca wiąże się z koniecznością zapewnienia mu odpowiednich warunków pracy. Zgodnie z prawem kotły na paliwo stałe o nominalnej mocy cieplnej do 10 kW można instalować w kotłowniach, których kubatura wynosi nie mniej niż 4 m3 na 1 kW mocy cieplnej kotła oraz nie jest mniejsza niż 30 m3. Dopływ powietrza dostarczanego do paleniska musi być na poziomie minimum 10 m3/h i 1 kW mocy kotła. Do wentylacji nawiewnej należy zastosować niedający się zamknąć otwór umieszczony maksymalnie 1 m nad posadzką, a jego przekrój musi mieć co najmniej 200 cm2. Natomiast minimalny przekrój kanałów wentylacji wywiewnej to 14 × 14 cm. Kanały te muszą być wykonane z materiałów ognioodpornych. Ich otwór wlotowy należy umieścić pod stropem, a wylotowy wyprowadzić ponad krawędź dachu. Trzeba także zadbać o odpowiednie odległości kotła względem ścian. Od tyłu jest to 0,7 m, od boku 1 m, a od przodu 2 m.

Czy wydajność kotła zależy od jego wielkości?

Przeświadczenie, że małe piece centralnego ogrzewania są mniej wydajne od ich większych odpowiedników, jest stwierdzeniem stereotypowym i w dzisiejszych czasach ma niewiele wspólnego z prawdą. Dzięki postępowi technologicznemu w dziedzinie konstrukcji kotłów grzewczych producenci tych urządzeń oferują szereg stosunkowo małych modeli przystosowanych do opalania różnymi rodzajami paliwa. Zatem obecnie zakup kompaktowego kotła centralnego ogrzewania na pellet, czy ekogroszek nie stanowi już żadnego problemu. Co więcej, mimo małych rozmiarów piece te posiadają pełną funkcjonalność. Opcje takie jak: automatyczne rozpalanie, modulacja mocy, czy system doboru parametrów procesu spalania to w większości modeli wyposażenie standardowe. Ponadto zastosowane rozwiązania gwarantują wysoką sprawność energetyczną kotłów dochodzącą do 93%. Tym samym kotły spełniają najnowsze normy klasy 5 i ecodesign, co automatycznie kwalifikuje je do krajowych i lokalnych programów dofinansowań wymiany źródeł ciepła.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...