• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Oczyszczanie ścieków na terenach aglomeracji. Co warto wiedzieć?

przydomowa oczyszczalnia ścieków

Budowa sieci kanalizacyjnej we wszystkich częściach aglomeracji czasem z różnych względów jest niemożliwa lub po prostu nieopłacalna. Nie oznacza to jednak, że na danych terenach nie mogą powstać działki pod zabudowę – oznacza to tylko, że działki te nie będą w pełni uzbrojone. Można na nich budować domy, jeśli zostanie wydana na to zgoda, ale jak w takich sytuacjach radzić sobie ze ściekami? Co na temat aglomeracji w kontekście oczyszczania ścieków mówi Prawo wodne i jaką oczyszczalnię należy zainstalować na działce w aglomeracji, gdzie dostępu do kanalizacji nie ma?

Aglomeracja w kontekście oczyszczania ścieków

Mówiąc o aglomeracji w kontekście oczyszczania ścieków, musimy się powołać na przepisy prawa wodnego. Zacznijmy tak: w miejscowościach o zaludnieniu już od 2 tysięcy mieszkańców, gdzie budowa sieci kanalizacyjnej z jakichś względów jest niemożliwa lub nieopłacalna, na osobach osiedlających się tam wymuszone jest zastosowanie rozwiązań oczyszczających ścieki komunalne do takiego stopnia, jaki osiągany jest w zakładach oczyszczalni ścieków. Gdy na danym terenie mamy do czynienia ze wskaźnikiem koncentracji 120 mieszkańców na 1 km planowanej sieci kanalizacyjnej i Równoważną Liczbą Mieszkańców, opisany teren jest aglomeracją. Jeśli nasza działka na terenie aglomeracji nie jest przyłączona do systemu kanalizacji zbiorczej, konieczne jest zastosowanie indywidualnego systemu oczyszczania ścieków komunalnych, które uzdatnią ścieki odprowadzane do gruntu do klasy wody, którą wypuszcza się z oczyszczalni.

Jakie muszą być przydomowe oczyszczalnie na terenie aglomeracji?

O tym, jaka powinna być przydomowa oczyszczalnia na terenie aglomeracji (dokładniej: jakie powinny być wychodzące z niej ścieki), decyduje wspomniana Równoważna Liczba Mieszkańców (suma ładunków zanieczyszczeń pochodzących od stałych i czasowych mieszkańców danej gminy oraz działającego tam przemysłu). Jak mówią nam przedstawiciele firmy EKO-BIO Oczyszczalnie z Bukowca, im wyższy wskaźnik RLM, tym bardziej rosną wymogi wobec przydomowej oczyszczalni ścieków. Od kilku lat przydomowe oczyszczalnie ścieków, które znajdują się w granicach aglomeracji gdzie mamy więcej niż 100 tys. RLM, mają obowiązek usuwać ze ścieków także magnez i fosfor. Nie jest to możliwe przy wykorzystaniu oczyszczalni biologicznej, za to jest to możliwe przy wykorzystaniu oczyszczalni biologiczno-chemicznej. Taką oczyszczalnią jest oczyszczalnia EKO-BIOCH, która pozwala na zredukowanie fosforu zawartego w ściekach aż o 95%.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...