• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie pobytu w górach

młodzi ludzie planujący wycieczkę na mapie

Tatry są piękne o każdej porze roku. Wyprawy górskie mogą być jednak niebezpieczne. Dlatego wymagają odpowiedniego przygotowania. Zaplanujmy wyjście w góry i zadbajmy o siebie oraz swoich współtowarzyszy. O czym musimy pamiętać? Jak układać trasy? Co powinniśmy ze sobą zabrać? Odpowiedzi na wszystkie te pytanie znajdziecie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Trasa na miarę możliwości

Planując wyjście w góry, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat trasy. Szczególną uwagę zwróćmy na czas przejścia i ewentualne trudności, na jakie możemy napotkać na szlaku. Zaplanujmy także powrót, uwzględniając więcej niż jedną drogę.

Pamiętajmy o tym, aby plan trasy uwzględniał możliwości wszystkich uczestników wyprawy. W praktyce oznacza to, że powinniśmy ją dostosować do najsłabszego uczestnika. Ponadto trzymajmy się zasady – razem wychodzimy, razem wracamy i absolutnie nie rozdzielamy się podczas pokonywania drogi. Jeśli planujemy przejść szlakiem niestandardowym, przed opuszczeniem schroniska czy pokoju w pensjonacie zostawmy w książce wyjść notatkę o naszej trasie.

Warunki pogodowe

Planując górską wyprawę, musimy także uwzględnić aktualnie panujące warunki atmosferyczne. Zanim wyruszymy, sprawdźmy prognozę pogody i nie lekceważmy komunikatów o zagrożeniach lawinowych czy zbliżających się burzach, opadach deszczu lub śniegu. Nie sugerujmy się porą roku – niebezpieczeństwo związane z lawinami może nam grozić nawet w lecie.

W góry najlepiej jest wyjść wczesnym rankiem. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczny powrót jeszcze w trakcie dnia. Ponadto musimy pamiętać o tym, że pogoda w górach zazwyczaj załamuje się po południu.

Właściwy ekwipunek

Planując wyprawę górską, należy zadbać o właściwy ubiór. Nasze buty powinny dobrze zabezpieczać kostki i być wyposażone w twardą oraz antypoślizgową podeszwę. Zawsze miejmy ze sobą polar albo kurtkę typu softshell. Nawet jeśli prognozy nie zapowiadają opadów. Pogoda w Tatrach potrafi zaskakiwać.

Zadbajmy także o zapasy wody i jedzenia. Zamiast wody mineralnej możemy wziąć napój izotoniczny lub ciepłą herbatę. Jako suchy prowiant zaś najlepiej sprawdzają się kanapki, batoniki i owoce takie jak banany czy jabłka. W żadnym wypadku nie pijmy alkoholu – ani przed wyprawą, ani w jej trakcie. Napoje wyskokowe zaburzają naszą równowagę i opóźniają refleks. Ponadto rozszerzają naczynia krwionośne, co w praktyce może doprowadzić do problemów z krążeniem oraz do wychłodzenia organizmu.

Co jeszcze musimy mieć przy sobie?

Na pewno powinniśmy zabrać telefon. Pamiętajmy, aby go naładować przed wyjściem i zabezpieczyć przed wpływem wilgoci. Sprawdźmy też, czy na pewno mamy w kontaktach numery alarmowe do TOPR/GOPR – 985 lub 601 100 300. W razie potrzeby zawsze istnieje możliwość wybrania numeru 112. Musimy tylko wiedzieć, gdzie jesteśmy. Jeśli nie będziemy w stanie określić naszego położenia, wówczas akacja ratownicza może znacznie się wydłużyć.

Nie zapomnijmy przygotować również numeru ICE, pod który będą mogli dzwonić ratownicy, aby przekazać informacje o wypadku. Skrót pochodzi od angielskiego terminu In Case of Emergency, który oznacza „w nagłym wypadku”. Dobrze jest mieć w telefonie kilka takich kontaktów, zapisanych kolejno ICE 1, ICE 2 itd.  Może się zdarzyć, że wskazana pod jednym z numerów osoba nie odbierze telefonu.

Warto mieć przy sobie także kartę ICE, a na niej wypisane nazwiska, imiona oraz numery telefonów do 3 osób. Ważne, aby karta była nie większa niż wizytówka, a pola z danymi odpowiednio zabezpieczone przed zamoknięciem.

Choć żyjemy w czasach, w których króluje elektronika, zabierzmy ze sobą w góry mapę lub przewodnik, w którym znajduje się opis wybranej przez nas trasy. Pomocny może okazać się też analogowy kompas, który w razie potrzeby ułatwi nam orientację w terenie.

W naszym ekwipunku nie może zabraknąć apteczki wyposażonej w środki opatrunkowe, wodę utlenioną i rękawiczki ochronne. Jeśli wybieramy się na długą wyprawę w Tatry, koniecznie spakujmy również aluminiową folię termiczną NRC oraz środki przeciwbólowe. Nie zapomnijmy też o indywidualnych lekach, jakie przyjmujemy na co dzień – radzi nasz rozmówca z Ośrodka Wypoczynkowego Borowy w Białym Dunajcu.

O czym jeszcze należy pamiętać przed wyprawą w Tatry?

Zanim wybierzemy się w góry, powiedzmy o swoich zamiarach komuś z rodziny lub innej bliskiej nam osobie. Szczególnie jeśli iść w góry sami. Ustalmy z nimi tak zwaną godzinę 0, po której powinni informować służby ratunkowe, jeśli nie wrócimy ze szlaku na czas.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...