• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jak dopasować rozmiar biustonosza?

Dopasowanie rozmiaru biustonosz

Każda z nas chce wyglądać pięknie i czuć się komfortowo. Dlatego dopasowanie odpowiedniego rozmiaru biustonosza jest takie ważne. Dzięki temu nasz biust będzie nie tylko wyeksponowany, ale również podtrzymany – a w przypadku dużego biustu ulgę odczują nasze plecy i ramiona. Mały biust zostanie pięknie podkreślony, zebrany i uniesiony. Jak więc dopasować rozmiar biustonosza? Przedstawiamy praktyczne wskazówki!

Większość staników posiada rozmiar określany dwoma parametrami: cyfrą oznaczającą rozmiar pod biustem oraz literą, która określa wielkość miseczki. Warto pamiętać, że rozmiary miseczek nie kończą się na D, więc jeśli pomiary wskażą, że rozmiar naszego biustonosza to 75F albo 100H nie ma się czym przejmować – w dobrym sklepie z biustonoszami z pewnością znajdziemy rozmiar odpowiedni dla siebie.

Dopasowanie rozmiaru biustonosza zaczyna się od pomiaru pod biustem

W pierwszej kolejności należy zmierzyć rozmiar pod biustem. Potrzebna będzie do tego miarka krawiecka. Mierzymy się dość ciasno, choć nie na tyle, by czuć dyskomfort. Miarka powinna być ułożona dokładnie pod piersiami, a na plecach dokładnie na tej samej wysokości. Jeśli będzie ułożona krzywo wynik może być nieprawidłowy, dlatego warto zwrócić uwagę, czy miarka znajduje się na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Można po prostu zerknąć w lustro lub poprosić kogoś do pomocy.

Następnie wynik zaokrąglamy w dół, do najbliższego rozmiaru. Obwody biustonoszy mają rozmiar co 5 – czyli 75, 80, 85, 90, itd. Wynik 87 to obwód 85, choć w zależności od składu naszego ciała i rozciągliwości biustonosza może być odpowiedni także rozmiar 80. Jest to bowiem dopiero punkt wyjścia. Czas przejść do drugiego pomiaru, czyli rozmiaru miseczki.

Ustalamy rozmiar miseczki

Kolejnym pomiarem, którego należy dokonać, aby dopasować rozmiar biustonosza jest obwód w biuście. W tym przypadku mierzymy bez ścisku, luźno. Miarka powinna znajdować się mniej więcej na szczycie piersi z przodu i na tej samej wysokości z tyłu, na plecach. Jeśli piersi opadają warto dokonać pomiarów w miękkim staniku, który podniesie nieco biust, a jednocześnie go nie spłaszczy. W tym przypadku nic nie odejmujemy – tylko wyszukujemy w tabeli rozmiarów biustonoszy nasz obwód w biuście. Znajdziemy ją na przykład na stronie sklepu internetowego z bielizną Świat Kobiet Ana, w zakładce „rozmiary”. Jeśli już wiemy, jaki rozmiar biustonosza będzie odpowiednio dopasowany czas przejść do ostatniego etapu: przymiarek.

Idealny rozmiar biustonosza to nie tylko wynik z tabeli

Oczywiście poznanie swojego rozmiaru jest bardzo ważne, jednak nie jest to jedyny wyznacznik rozmiaru. Może się bowiem okazać, że idealny według tabeli rozmiar będzie niezbyt komfortowy, natomiast doskonale sprawdzi się na przykład mniejszy obwód i większa miseczka. Dlatego najważniejsze są przymiarki. Warto również pamiętać, jak powinien leżeć idealny biustonosz. Przede wszystkim ciężar piersi utrzymuje obwód – nie ramiączka. Dlatego właśnie wynik zaokrąglamy w dół. W zależności od naszego ciała i rozciągliwości biustonosza może okazać się, że lepszym rozwiązaniem niż na przykład wspomniane 85 będzie 80 – zwłaszcza, jeśli pod biustem mamy dużo miękkiego ciała, a obwód stanika jest dość rozciągliwy. Wówczas konieczne będzie zwiększenie rozmiaru miseczki – na przykład rozmiar 85C odpowiada rozmiarowi 80D (zmniejsza się obwód, ale miseczka jest podobnej wielkości). Analogicznie rozmiar 75I będzie miał podobny rozmiar miseczek co rozmiar 80H. Warto więc próbować rozmiarów tak zwanych siostrzanych – dzięki temu łatwiej będzie nam dopasować odpowiedni stanik. W końcu ten element bielizny ma za zadanie nie tylko podtrzymywanie biustu – przede wszystkim powinniśmy czuć się w nim komfortowo.

Skąd wiedzieć, że biustonosz ma odpowiedni rozmiar?

No dobrze, rozmiar wybrany, biustonosz przymierzony. Skąd wiedzieć, że jest dobrze dopasowany? Przede wszystkim od obwodu – nie może być ani za luźny, ani za ciasny. To na nim opiera się ciężar piersi. Nie znaczy to jednak, że obwód musi ściskać i dawać poczucie dyskomfortu. Możliwe, że z czasem się przyzwyczaimy do lekkiego ucisku, jednak jeśli jedyne o czym marzymy to rozpięcie stanika – prawdopodobnie jest za mały. Za luźny obwód będzie podjeżdżał na plecach do góry, ponieważ z przodu stanik będzie zjeżdżał w dół pod ciężarem piersi. Dobrze jest również założyć stanik miseczkami do tyłu – jeśli obwód nadal wydaje się za ciasny trzeba go zwiększyć. Jeśli jest ok – prawdopodobnie problemy powodują zbyt małe miseczki.

Jak określić czy miseczki są odpowiednie? Przede wszystkim pierś powinna być dobrze objęta materiałem. Nic nie powinno wychodzić bokiem, dołem, ani górą. Jeśli z profilu pierś jest przecięta na pół – miseczka jest za mała. Piersi powinny mieścić się w miseczce całe, a fiszbiny powinny dokładnie przylegać na mostku. Jednocześnie w przypadku biustonoszy z fiszbinami warto zwrócić uwagę na boki biustonosza – fiszbina powinna obejmować pierś od boku i celować mniej więcej w środek pachy. Nie może wbijać się w biust! Może to bowiem doprowadzić nawet do stanów zapalnych (i oczywiście dyskomfortu). Miseczka powinna kończyć się tam, gdzie pierś. Dobrze jest więc wygarnąć biust ręką spod pach i od dołu, dokładnie umieszczając go w miseczkach. Jeśli po tym zabiegu mamy wciąż sporo wolnej przestrzeni to znaczy, że biustonosz jest za duży i należy wybrać mniejszy rozmiar miseczki.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...