• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Dlaczego z wiekiem na twarzy przybywa zmarszczek?

zmarszczki

Z pewnością nie ma na świecie osoby, która byłaby dumna ze swych zmarszczek. W końcu starzenie się, jak nic innego, jest świadectwem nieubłaganie upływającego czasu, będąc przy tym źródłem coraz słabszej pewności siebie, mocno jednak zależnej od tego, co widzimy patrząc w lustro. Niżej, w specjalnie stworzonym artykule zastanowimy się, co dokładnie ma wpływ na ilość owych niedoskonałości, wciąż pojawiających się na naszej cerze.

Kiedy tylko zaważamy u siebie pierwsze, nawet niezbyt wyraźne zmarszczki, wpadamy w panikę, szybko prowadzącą do pytania, czy da się je usunąć? Choć drobiazgowe dbanie o siebie i stosowanie różnego rodzaju kosztownych specyfików może z pewnością nam pomóc, na pewno zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że procesy starzenia się nie są w żadnym przypadku odwracalne. Jedynie coraz popularniejsza na obszarze Polski medycyna estetyczna, wykorzystująca botoks, czy też kwas hialuronowy jest nam w stanie zaoferować zadowalające rozwiązania, które – choć w dużym stopniu skuteczne – nie zlikwidują jednak całkowicie problemów podeszłego wieku.

Oznaki starzenia się

Starzenie się organizmu jest czymś zupełnie naturalnym, obejmującym swym zasięgiem cały zespół szeroko zakrojonych zmian, opierających się głównie na zmniejszaniu się biologicznej aktywności poszczególnych komórek oraz widocznym spowolnieniu cały czas obecnej regeneracji. Idąc dalej, wraz z wiekiem pogarsza się nasza odporność oraz towarzyszące jej właściwości adaptacyjne, co przekłada się niestety bezpośrednio na stan – ciągle narażonej na działanie przeróżnych czynników – skóry. Z biegiem czasu staje się ona cieńsza, coraz bardziej szara i rzecz jasna o wiele mniej elastyczna, niż byśmy tego chcieli. Prowadzi nas do stwierdzenia, że najbardziej charakterystycznym przejawem wszystkiego, o czym zdążyliśmy do tej pory napisać, są właśnie zmarszczki.

Zmarszczki drobne oraz bruzdy

Biorąc pod uwagę głębokość, zmarszczki można śmiało podzielić na dwa rodzaje: te drobne oraz bruzdy. Pierwsze z nich z początku występują samodzielnie, zbytnio nie przykuwając uwagi, by po pewnym okresie pojawić się w licznych grupach, biegnąc w doprawdy różnych kierunkach. Gdy w końcu rozmiary danej zmarszczki pozwolą jej dosięgnąć skóry właściwiej, staje się ona brzydką bruzdą, z którą zdecydowanie trudniej jest walczyć. Choć najbardziej znaną przyczyną powstawania owych niechcianych linii są skurcze mięśni mimicznych, za ich wychodzenia na powierzchnię odpowiedzialne są także zmiany elastyczności, przesuszanie się skóry oraz hipotrofia tkanki tłuszczowej.

Wiedzą tą podzieliła się z nami dr Beata Kaszyńska, specjalistka z warszawskiego gabinetu medyny estetycznej FaceMed.

Czynniki przyspieszające starzenie się skóry

Powyższe warto uzupełnić o krótką systematykę czynników przyspieszających starzenie się skóry, sprzyjających również zmarszczkom, które w niektórych przypadkach mogą zacząć się pojawiać już tuż po 25 roku życia. Na samym początku wymieńmy te genetyczne, zależne od obecności różnych, niejako zaprogramowanych procesów, wywołujących chociażby obumieranie niektórych kluczowych komórek. Grupa bodźców zwana wewnętrzną wiążę się z nieprawidłowym odżywianiem, skutkującym niedoborem witamin i mikroelementów, jak również poważnym zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Ostanie czynniki – zewnętrzne – są wszystkim tym, co znajdziemy w środowisku – to promieniowanie: jonizujące i UV, dym papierosowy, samochodowe spaliny i inne zanieczyszczenia, z którymi niestety nierzadko możemy się spotkać.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...