• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Różnice między lakowaniem a lakierowaniem zębów

dziewczynka u dentysty

W trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym, lekarz nie tylko sprawdza stan uzębienia pacjenta i to czy na jego zębach nie są widoczne żadne ślady próchnicy, ale również może przeprowadzić różnego typu zabiegi mające na celu ochronę zębów na przyszłość. Wśród takich zabiegów znajduje się nie tylko oczyszczanie zębów z zalegających płytki i/lub kamienia nazębnego, ale również zabiegi, które mają na celu dodatkową ochronę zębów. Wśród takich zabiegów  znajduje się przede wszystkim lakowanie i lakierowanie zębów. Czym się od siebie różnią te dwa zabiegi?

Różne metody wzmacniania zębów

Zanim dokładniej opiszemy, na czym dokładnie polegają oba będące tematem naszego artykułu zabiegi profilaktyczne, najpierw zaznaczymy, że wbrew temu, co mówią niektórzy pacjenci, są to zupełnie różne zabiegi. Przede wszystkim oba te zabiegi są przeznaczone dla trochę innych grup pacjentów.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: O ile lakierowanie zębów wykonuje się jeszcze zarówno u dzieci, jak i u pacjentów dorosłych, o tyle zabieg lakowania bruzd zębowych jest wykonywany już tylko u dzieci, najczęściej u takich, które mają jeszcze zęby mleczne lub u takich, u których wyrzynają się już pierwsze zęby stałe. Oba te rodzaje zabiegów mogą mieć duże znaczenie dla zdrowia zębów, dlatego jeżeli usłyszymy od swojego dentysty, że powinniśmy je wykonać u siebie lub u swojego dziecka, na pewno powinniśmy to zrobić.

A na czym dokładnie polega lakowanie bruzd zębowych i lakierowanie zębów?

Na czym polega lakowanie bruzd zębowych?

Lakowanie inaczej nazywane jest także uszczelnianiem. Zabieg ten polega na wypełnianiu lakiem szczelinowym bruzd zębowych. Są to fragmenty zębów, w których po prostu zawsze gromadzi się najwięcej resztek jedzenia, i jednocześnie, które ze względu na swój kształt i głębokość są trudne do dokładnego wyczyszczenia z użyciem szczoteczki i pasty do zębów.  Bruzdy zębowe są więc optymalnym miejscem do późniejszego rozwijania się powodujących powstanie choroby próchnicowej bakterii.

Zabieg lakowania bruzd zębowych może być wykonywany tylko na zębach zdrowych, na których nie ma żadnych śladów rozwijającej się próchnicy. Najlepiej, jeżeli lakowanie jest przeprowadzane w miarę szybko po wyrżnięciu się zęba, czyli w czasie, kiedy bruzdy powstającego zęba nie uległy jeszcze demineralizacji. Cały zabieg lakowania trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Najpierw powierzchnia wszystkich zębów jest zabezpieczona przed dostępem śliny, później każdy ząb zostaje oczyszczony specjalną szczoteczką, a bruzdy zostają pokryte lakiem szczelinowym. Po przeprowadzeniu takiego działania lak jest jeszcze utwardzany poprzez użycie lampy polimeryzacyjnej. Po zakończeniu zabiegu pacjent musi jeszcze sprawdzić, czy grubość naniesionego laku nie będzie mu przeszkadzała przy zagryzaniu. Lakowanie pozwala dobrze zabezpieczyć zęby przed rozwojem próchnicy na kilka lat. W trakcie kolejnych wizyt kontrolnych stomatolog będzie jednak sprawdzał, czy na nie uległ jakimś nawet drobnym zniszczeniom i czy nie wymaga żadnych poprawek.  

Na czym polega lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów, w odróżnieniu od ich lakowania, służy wzmocnieniu całej powierzchni zębów poprzez dostarczenie im dużej dawki fluoru. Zabieg lakierowanie jest jednym z podstawowych zabiegów, które są stosowane w ramach profilaktyki stomatologicznej. W trakcie zabiegu powierzchnia każdego zęba jest dokładnie pokrywana lakierem, który bardzo szybko ulega stwardnieniu i powoduje wnikanie do szkliwa zębów fluoru. Dzięki temu zęby stają się dużo bardziej odporne na działanie znajdujących się w jamie ustnej kwasów i bakterii, dzięki czemu są też zabezpieczone przed łatwym rozwojem próchnicy. Niestety lakier już po kilku tygodniach od nałożenia zaczyna się zmywać, dlatego najczęściej zaleca się przeprowadzanie lakierowania zębów w trakcie każdej, odbywanej co pół roku, wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...