• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jak leczyć zapalenie ucha u dziecka?

laryngologia dziecieca zapalenia ucha leczenie

Zapalenie ucha to bardzo powszechna choroba laryngologiczna, która dotyka przede wszystkim dzieci. Najczęściej pojawia się u małych pacjentów do 6. roku życia, a wraz z wiekiem ryzyko zachorowania coraz bardziej spada. Efektem tego schorzenia jest silny i nieustępliwy ból, gorączka, bezsenność, a nawet problemy trawienne. Na szczęście leczenie zapalenia ucha u dziecka nie jest wcale trudne – tłumaczymy, na czym dokładnie polega terapia.


Przyczyny zapalenia ucha u dzieckaZapalenie ucha może występować u dorosłych, jednak dotyka przede wszystkim dzieci – zgodnie z danymi, aż 65% maluchów w ciągu dwóch pierwszych lat swojego życia doświadcza tej nieprzyjemnej przypadłości. Z czego wynika tak duża częstotliwość występowania choroby u najmłodszych? Głównym powodem są różnice anatomiczne – trąbka słuchowa, czyli przewód łączący ucho środkowe z górną częścią gardła, jest u małych dzieci krótka i szeroka. Dzięki takim właściwościom, umożliwia bezproblemowe przenoszenie się groźnych bakterii i wirusów z nosogardzieli w głąb ucha. Z tego powodu w 9 na 10 przypadków do zapalenia ucha środkowego dochodzi przy okazji rozprzestrzeniającej się infekcji górnych dróg oddechowych.

Nie mniejsze znaczenie dla rozwoju stanu zapalnego ma również niedojrzałość układu odpornościowego – właśnie dlatego obserwuje się tak wyraźny spadek zachorowań u dzieci, które osiągnęły 7. rok życia, ponieważ ich systemy immunologiczne zdążyły wykształcić się już w wystarczającym stopniu.

Należy jednak pamiętać, że nie są to jedyne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania, zwłaszcza w przypadku nieco starszych pacjentów. Do pozostałych przyczyn zaliczamy m.in.:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • częste przeziębienia,
  • przerost trzeciego migdałka
  • alergię,
  • kontakt z dymem papierosowym.

Jakie są objawy zapalenia ucha u dziecka?Zapalenie ucha jest bardzo trudne do wczesnego rozpoznania – zwłaszcza u niemowląt. Objawy, które towarzyszą infekcji, takie jak chociażby katar, podwyższona temperatura czy wymioty, są na tyle mało charakterystyczne, że samodzielne postawienie diagnozy jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu kluczowe znaczenie ma dokładna obserwacja najmłodszych pociech – należy wypatrywać niepokojących sygnałów i nietypowych zachowań, do których należą m.in. płakanie bez wyraźnego powodu, dotykanie się w okolicach ucha czy też pocieranie nim o poduszkę.


Szybka diagnoza jest prostsza w przypadku starszych dzieci, które są już w stanie samodzielnie skarżyć się na uciążliwy ból ucha oraz różne problemy z narządem słuchu zaliczamy do nich osłabienie słyszenia i charakterystyczne szumy uszne. Typowym objawem jest również wysoka gorączka, sięgająca nawet 40°C, zaburzenia snu i apetytu, a także dolegliwości związane z układem trawiennym, najczęściej jest to biegunka oraz wymioty

– tłumaczy nam specjalista z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej LAR-MED w Żywcu.

Należy jednak pamiętać, że wczesne zauważenie rozwoju choroby nie jest wcale łatwym zadaniem nawet u starszych dzieci. Typowy objaw, jakim jest niedosłuch, jest często ignorowany nawet przez samych małych pacjentów, ponieważ na pierwszym planie znajdują się bardziej dokuczliwe następstwa zapalenia, czyli ból i wysoka temperatura.


Jak przebiega leczenie zapalenia ucha?Pierwszym krokiem jest oczywiście konsultacja z laryngologiem. Lekarz dokona badania ucha za pomocą specjalnego przyrządu, zwanego otoskopem, i na podstawie obserwacji będzie w stanie stwierdzić, czy u małego pacjenta występuje zapalenie. Jeżeli faktycznie mamy do czynienia ze stanem zapalnym, to standardową procedurą jest przepisanie antybiotyku, a także leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Wszystkie przepisane farmaceutyki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami specjalisty. Terapia trwa najczęściej od 7 do 10 dni, a po jej zakończeniu konieczna jest wizyta kontrolna.

W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego czasem przeprowadza się paracentezę, czyli przekłucie błony bębenkowej, które umożliwia wydostanie się z ucha zalegającej tam wydzieliny. W ten sposób zmniejsza się dolegliwości bólowe, obniża gorączkę i przyspiesza ogólny proces leczenia. Po zabiegu ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, obejmujące regularną zmianę opatrunków oraz stosowanie specjalnych kropli do uszu. Choć ta metoda może wydawać się dość inwazyjna, to nie ma powodów do obaw – z czasem błona samoczynnie się zrasta, nie wpływając negatywnie na zdrowie dziecka.

Na rynku usług otolaryngologicznych pojawiają się jednak nowe formy terapii, które pomagają w leczeniu zapalenia ucha u małych pacjentów. Doskonałym przykładem jest inhalacja AMSA, która polega na donosowym podawaniu leków w formie aerozolu. Tym, co wyróżnia ten sposób, jest zastosowanie fal akustycznych oraz nadciśnienia, dzięki czemu preparat jest w stanie dotrzeć do miejsc niedostępnych w przypadku tradycyjnej inhalacji. Inhalacja AMSA jest nie tylko skuteczna, ale również całkowicie bezbolesna.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...