• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Aranżacja okien we wnętrzach ze skosami, czyli zasłony na poddasze

poddasze

Dekorowanie okien zasłonami daje bardzo duże możliwości wpływania na ostateczny wygląd pomieszczenia i jego nasłonecznienie. W przypadku okien umieszczonych na poddaszu sprawa jest zwykle bardziej złożona i często wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, że także na poddaszu nie jesteśmy skazani jedynie na różne warianty rolet.

Okna na poddaszu – jakie są ich rodzaje?

Domy z pokojami na poddaszu są bardzo popularne, ponieważ pozwalają na optymalne zagospodarowanie całej dostępnej przestrzeni. Decydując się na budowę domu z poddaszem użytkowym, możemy lepiej wykorzystać teren działki i zaoszczędzić nieco miejsca np. na większy ogród. Niestety w budynkach tego typu prawdziwym problemem potrafią być skosy. Spadzisty dach oznacza nie tylko to, że część metrażu będzie trudna do umeblowania, lecz także powoduje, że możemy napotkać na różne ograniczenia związane z dekorowaniem pomieszczeń. Jednym z największych wyzwań wydaje się w takim przypadku dekoracja okien. Okazuje się jednak, że pokoje na poddaszu nie oznaczają wcale konieczności montażu rolet. Wręcz przeciwnie, we wszystkich oknach można bez problemu zawiesić tradycyjne zasłony – przekonuje przedstawicielka firmy Szyte Wnętrza, która specjalizuje się tekstyliach do wnętrz.

To, z jakimi oknami mamy do czynienia w pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu zależy od typu konstrukcji dachu. Jeśli budynek ma prosty dach dwuspadowy, na ścianach szczytowych będą zwykle tradycyjne okna osadzone w murze, podobnie jak na parterze. W takim przypadku dekoracje okienne nie stanowią raczej problemu, ponieważ montuje się je i dobiera tak samo, jak w typowych sytuacjach. Nieco inaczej wygląda sprawa z oknami umieszczonymi w lukarnach. Choć w takim przypadku okno również jest ustawione w pionie i najczęściej ma dość duże wymiary, co nie utrudnia zawieszania zasłon, to tworzący się we wnętrzu „tunel” sprawia, że do środka wpada mniej światła. Dobrana dekoracja nie powinna więc zasłaniać zbyt dużego fragmentu okna. Znacznie większym wyzwaniem okazują się okna dachowe, niekiedy zwane też połaciowymi. Ponieważ są osadzone pod kątem, zawieszenie zasłon wymaga zamontowania specjalnego karnisza.

Dużo trudniejszym sprawdzianem będą jednak kwestie związane z kształtem okna. Ramy trójkątne, skośne, z owalną górną krawędzią czy wręcz okrągłe spotkamy zarówno w oknach montowanych w ścianach szczytowych, jak i w lukarnach.

Jakie zasłony do okien na poddaszach?

Sposobem na dekorację okien poddasza jest użycie odpowiedniego karnisza. W przypadku okien skośnych najlepszym wyjściem jest zamontowanie prowadnic na suficie albo na ścianie pod odpowiednim kątem. Konieczne jest zabezpieczenie żabek przed przesuwaniem się. Jeśli chodzi o same zasłony okienne i sposób ich upięcia wiele zależy od kąta, pod jakim nachylony jest sufit. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie upięcie zasłon po obu stronach, jeśli mamy do czynienia z oknem symetrycznym, albo tylko przy wyższej krawędzi. Dobrze będą wyglądały zarówno chwosty, jak i opaski, nie ma też przeszkód, by skorzystać z nieco wygodniejszego haka.

Jeśli okna mają zaokrągloną górną krawędź ramy lub są wręcz okrągłe czy owalne najkorzystniej będą wyglądały zasłony zamocowane na karniszu półokrągłym. Można również zdecydować się na karnisze pod skosem, jednak zwykle lepiej sprawdzą się te, które mocuje się bezpośrednio do sufitu. W takim układzie nie wolno zapominać o tym, że zasłona powinna być tak upięta, by zakrywała większość ściany między karniszem a ramą okna.

Stosunkowo najprostsze jest dekorowanie okien połaciowych. W tym przypadku zasłony mocuje się na karniszu nad oknem, a dodatkowy pręt umieszczony pod nim sprawi, że materiał odpowiednio się załamie. Stylizacja takiego rozwiązania zależy od sposobu urządzenia wnętrza. Dolny pręt podtrzymujący zasłonę może być wyraźnie widoczny, stanowiąc dodatkowy element dekoracyjny lub ukryty, a zasłony mocowane doszytym tunelem.

Innym rozwiązaniem jest mocowanie dolnej części zasłon na hakach. Choć takie rozwiązanie może się prezentować efektownie, to sprawdzi się tylko tam, gdzie zasłony nie będą zbyt często używane, bądź zdecydujemy się na trwałe zamocowanie jednego końca do haka, a do zasłonięcia okna użyjemy efektownej klamry spinającej brzegi. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie przy oknach o niewielkiej wysokości i mniejszym nachyleniu, a dodatkowo wymaga specjalnego przeszycia materiału.

Sam sposób mocowania zasłon to jedynie rozwiązanie problemów technicznych. Osobną sprawą pozostaje dobór właściwej stylizacji. W tym przypadku należy jednak kierować się takimi samymi zasadami, jak przy dekorowaniu innych pomieszczeń, dopasowując rodzaj materiału i sposób jego ułożenia do klimatu i planowanego wystroju. Trzeba jednak pamiętać, że jednym z kluczowych elementów, jakie musimy wziąć pod uwagę na poddaszach, będzie ilość światła, która wpada do wnętrza przez okno. Szczególnie ważne jest to, by nie przesłaniać zbytnio okien tam, gdzie wnętrze jest dość ciemne. W takim przypadku warto również użyć jaśniejszych i cieńszych tkanin. W oknach od południa, zwłaszcza połaciowych dobrze będzie zastosować nieco oraz grubsze materiały, ponieważ nasłonecznienie, szczególnie latem może tam być bardzo duże.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...