• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Wózki dziecięce kiedyś i dziś

Ciężarna w sklepie z wózkami

Od ponad 300 lat wózki dla dzieci są używane w celu przetransportowania i zapewniania komfortu dziecku. Obecnie dzięki rozwojowi technicznemu, jak i nowoczesnym trendom dopasowanie wózka do indywidualnych potrzeb jest o wiele łatwiejsze niż było to kiedyś. Niemniej jednak szeroki wybór modeli może znacząco utrudnić wybór odpowiedniego sprzętu. Warto jednak pamiętać o najważniejszej funkcji, którą od lat powinien pełnić wózek dziecięcy, czyli zapewniać bezpieczeństwo. Na jakie inne ważne aspekty należy zwrócić uwagę?


Jak kiedyś wyglądały wózki dla dzieci?

Zadaniem wózków był tylko i wyłącznie transport dzieci, czy to z miejsca na miejsce, czy po prostu na spacer. Nie myślano nawet o tym, aby dopasowywać kolor wózka do własnego gustu. Nie wiadomo kto i kiedy po raz pierwszy użył wózka, jednak pierwszym z zapamiętanych sprzętów był ten wykonany z wikliny. Początkowo wózki dziecięce nie były nawet prowadzone przez rodziców. Zazwyczaj były ciągnięte przez zwierzęta, takie jak kozy lub psy. Dopiero jakiś czas później zamontowano uchwyt, który umożliwiał wygodniejsze i samodzielne prowadzenie. Znacząca modernizacja nastąpiła po I wojnie światowej, kiedy zaczęto zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo i funkcjonalność sprzętów. Co więcej, wprowadzono także nowe materiały, takie jak drewno, blacha, czy tektura, które zapewniały komfort i poprawiały wygląd zewnętrzny. Obecnie producenci nowoczesnych wózków dziecięcych oferują rozwiązania zarówno dopasowane pod względem przeznaczenia, aspektów wizualnych, jak i wieku dziecka. 

Wózki głębokie, czyli gondole

Bardzo istotny jest wybór pierwszego wózka dla dziecka. Powinien być to wózek głęboki, który inaczej nazywany jest gondolą. Noworodki do 6 miesiąca życia nie potrafią stabilnie siedzieć, w związku z czym gondola umożliwia im wygodne i bezpieczne ułożenie w pozycji płaskiej. Co więcej, wózki głębokie posiadają specjalną osłonę zabezpieczającą zarówno przed deszczem, jak i silnym wiatrem. Dno wózka pokryte jest izolującym materacem, tak, aby skutecznie chronić dziecko przed utratą ciepła. W porównaniu do starodawnych modeli mogą to wydawać się błahe różnice, jednak warto pamiętać o tym, że stare wózki nie posiadały żadnych dodatkowych funkcji. 

Spacerówka, czyli wózek „rosnący z dzieckiem”

Po ukończeniu 6 miesiąca życia zazwyczaj następuje wymiana wózka na tzw. spacerówkę. Ze względu na możliwość regulowania takich elementów, jak oparcie, podnóżki i zagłówki zapewni nie tylko wygodę, ale i wpłynie na dłuższe użytkowanie sprzętu. Co więcej, spacerówki posiadają specjalne zabezpieczenia, czyli odpowiednio regulowane pasy oraz barierkę ochronną. W związku z tym rodzic może być pewny, że jego dziecko podczas codziennych spacerów będzie bezpieczne. W ofercie niektórych sklepów takich jak Krajan s.c. znajdują się także spacerówki zwane parasolkami. Ich główną zaletą jest możliwość łatwego złożenia, co z pewnością wpłynie na większy komfort przenoszenia lub po prostu schowania wózka bez konieczności wygospodarowania dużej ilości miejsca. Dodatkowo nowoczesne sprzęty zazwyczaj wyposażone są w śpiworek i parasolkę, które mają za zadanie ochronić dziecko przed zmiennymi warunkami pogodowymi. 

Jak wybrać odpowiedni wózek?

Kiedy producenci proponują tak wiele rozwiązań, wybór wózka wcale nie jest taki prosty. Coraz częściej spotyka się wózki wielofunkcyjne, określane mianem 2w1, a nawet 4w1. Łączą one w sobie funkcję gondoli, spacerówki oraz fotelików samochodowych. Niemniej jednak, w którymś momencie należy zdecydować się na konkretny model. Przede wszystkim przy wyborze odpowiedniego sprzętu warto zadbać o to, aby był wygodny zarówno dla dziecka, jak i dla opiekunów, tak, aby rodzic nie miał problemu z jego przenoszeniem lub wnoszeniem po schodach. Co więcej, obecnie producenci wózków oferują dodatkowe udogodnienia, takie jak torby do spacerówek, które dzięki dużej pojemności są w stanie pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria. Dopasowanie wyglądu zewnętrznego również stało się o wiele łatwiejsze. Tak naprawdę istnieje możliwość indywidualnego doboru niemal każdego elementu. Rozpoczynając od wybrania koloru gondoli, a kończąc na kołach i ich różnych wielkościach dostosowanych do terenu, na którym wózek będzie użytkowany. Dzięki zmianom, jakie zaszły na przestrzeni lat, wybór wózka może nie będzie prosty – ale z pewnością będzie to sprzęt, który dzięki solidnemu wykonaniu i indywidualnemu dopasowaniu posłuży na lata. 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...