• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jak dobrać rękawice bokserskie do rozmiaru dłoni?

rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie to podstawowy element wyposażenia każdego zawodnika, bez względu na jego wiek czy doświadczenie w ringu. Dobór odpowiednich rękawic stanowi często bardzo trudne zadanie, szczególnie dla początkujących pięściarzy. Ogromny wybór sprzętu różnych producentów sprawia, że podjęcie właściwej decyzji może przysporzyć wielu kłopotów. Największym problemem zwykle jest odpowiednie dobranie rękawic do rozmiaru dłoni. W jaki sposób zrobić to prawidłowo?

W jaki sposób oznaczany jest rozmiar rękawic bokserskich?

Rozmiar rękawic bokserskich nie jest oznaczany w sposób tradycyjny. W ofercie sklepów sportowych próżno szukać rękawic w rozmiarach S, M, L czy XL. Zamiast tego producenci stosują oznaczenia ich wagi w uncjach (oz). Jedna uncja to 28,3 g. Rękawice w rozmiarze 10 oz będą więc ważyć 283 g, czyli 0,28 kg. Ciekawostką jest fakt, iż rozmiary rękawic występują tylko w liczbach parzystych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Waga rękawic nie zawsze idzie w parze z ich rzeczywistym rozmiarem.  Z reguły im większa waga, tym większy rozmiar, jednak należy pamiętać, że nie jest to ten sam parametr. Rozmiar zależy również od zastosowanego w rękawicach wypełnienia (pianki) – jej ilości i jakości, a także od tego, czy rękawice są wyposażone w wyściółki od wewnętrznej strony. Producenci często stosują to rozwiązanie, aby podnieść komfort zawodnika w trakcie treningu. Dla wielu pięściarzy o większych dłoniach jest to jednak niepotrzebny dodatek, powodujący uczucie ucisku.

Czym kierować się podczas wyboru wagi rękawic?

Wybór odpowiedniej wagi rękawic uzależniony jest od kilku czynników. Jest to przede wszystkim wiek zawodnika, ale także rodzaj uprawianego sportu walki. Należy bowiem wiedzieć, że rękawice bokserskie nie są wykorzystywane tylko w treningu klasycznego boksu, ale również kick boxingu oraz Muay Thai (boksu tajskiego).

Najlepsi światowi producenci rękawic bokserskich wypracowali pewien standard, którym należy się kierować, dopasowując sprzęt do rozmiaru swojej dłoni. Rękawice o wadze 4-6 oz dedykowane są najmłodszym adeptom sztuk walki. Takie rękawice powinny zakładać dzieci w wieku do około 10 lat. Większe rękawice o wadze 8 oz to modele dedykowane przede wszystkim młodzieży.

Najpopularniejszym rozmiarem rękawic dla osób dorosłych są modele o wadze 10-14 oz. Taki sprzęt polecany jest amatorom oraz profesjonalistom. Są to z pewnością najpowszechniejsze rozmiary, które spotkać można na salach treningowych. Takie rękawice świetnie sprawdzą się zarówno w treningach technicznych na przyrządach, jak i w czasie ćwiczeń z partnerem. Rękawice o większej wadze wykorzystywane są przede wszystkim podczas walk sparingowych na ringu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...