• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jakie zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę?

problemy hormonalne

Problemy z zajściem w ciążę zdarzają się u młodych par coraz częściej. Przyczyny niepłodności, czyli trwających przez przynajmniej rok nieudanych, regularnych prób zajścia w ciążę, mogą być różne. Jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet jest niewłaściwa gospodarka hormonalna, czyli zbyt niskie lub zbyt wysokie stężenie poszczególnych hormonów we krwi. W artykule opisujemy, które hormony mają największy wpływ na możliwość lub problemy z zajściem w ciążę u kobiet.

Jak często problemy hormonalne są główną przyczyną niepłodności?

Niewłaściwa gospodarka hormonalna jest jedną z częstszych przyczyn niepłodności i to nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Według prowadzonych badań i statystyk zaburzenia hormonalne mogą odpowiadać nawet za 30-40 proc. wszystkich przypadków niepłodności. To bardzo dużo. U kobiet nieprawidłowo wydzielane hormony mogą być przyczyną zaburzonej pracy jajników i owulacji, a w późniejszym etapie także za powstawanie nieprawidłowości w rozwoju płodu. Gospodarka hormonalna może więc być istotną przyczyną powstania problemów z zajściem w ciążę i to właśnie nad znaczeniem gospodarki hormonalnej u kobiet skupimy się w naszym artykule. Co jednak ważne niektóre nieprawidłowości wydzielania hormonów mają wpływ także na płodność mężczyzn.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Oviklinika w WarszawieProblemy hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Starając się o dziecko koniecznie trzeba więc zadbać o to, żeby mieć prawidłową równowagę hormonalną w organizmie. Największe znaczenie u kobiet ma stężenie hormonu antymullerowskiego AMH, ponieważ to on odpowiada za liczbę pęcherzyków wzrastających w jajnikach i to oznaczenie jego stężenia umożliwia precyzyjne określenie płodność kobiety i to jak duże ma szanse na zajście w ciążę. Nie jest to jednak jedyny hormon, który ma wpływ na to, czy kobieta łatwo może zajść w ciążę. Istotną rolą pełnią także hormony LH, FSH, progesteron, prolaktyna oraz testosteron.

W jaki sposób poszczególne hormony mogą wpływać na płodność u kobiet?

Każdy rodzaj hormonu ma inne znaczenie dla płodności kobiet. O znaczeniu hormonu antymullerowskiego AMH opowiedział już nasz rozmówca. A jakie funkcje pełnią pozostałe wymienione przez niego hormony?

  • Hormon LH – Hormony LH I FSH należą do tej samej grupy, jednak pełnią nieco inne funkcje. LH odpowiada u kobiet za jajeczkowanie oraz za powstawanie ciałka żółtego, którego głównym zadaniem jest wydzielania progesteronu. Co istotne, hormony LH pełnią również ważną rolę u mężczyzn, ponieważ są odpowiedzialne za stymulowanie produkcji testosteronu.
  • Hormon FSH – Hormon odpowiedzialny za stymulowanie I wpływanie na wzrost gonad, czyli u kobiet jajników, natomiast u mężczyzn jąder. Głównym problemem z hormonami FSH nie jest ich zbyt niskie stężenie, ale stężenie zbyt wysokie. Zbyt duże ich stężenie u kobiet może być bowiem sygnałem stopniowego wygaszania czynności jajników i związanego z tym niskiego stężenia estrogenów.
  • Progesteron – hormon steroidowy, który jest wytwarzany w komórkach ciałka żółtego, natomiast w trakcie ciąży w łożysku. Główną rolą progesteronu jest przekształcanie śluzówki macicy w przygotowaną do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionego jajeczka bogatą w gruczoły tkankę. Progesteron odgrywa też istotną rolę w trakcie ciąży, kiedy jest odpowiedzialny za hamowanie skurczy mięśniówki macicy (myometrium).
  • Prolaktyna – ten hormon jest szczególnie ważny już w trakcie ciąży i po urodzeniu dziecka. Główną rolą prolaktyny jest bowiem stymulowanie gruczołu mlekowego do laktacji. Nadmierne wydzielanie prolaktyny może prowadzić do zaburzeń owulacji u kobiet oraz zaburzenia płodności, a u mężczyzn problemy mogą powstać poprzez hamowanie sekrecji testosteronu, czyli głównego płciowego hormonu męskiego.
  • Testosteron – U mężczyzn testosteron jest odpowiedzialny za podtrzymywanie czynności prostaty oraz za wspomaganie drugorzędowych cech płciowych. Testosteron występuje także u kobiet i jego zbyt duże stężenie może powodować zaburzenia płodności.

Jak widać istnieje bardzo duża liczba hormonów, których zaburzenia wydzielania mogą odpowiadać za pogorszenie płodności u kobiet i mężczyzn oraz za późniejsze problemy w rozwoju płodu. Dlatego też w ramach diagnostyki niepłodności u kobiet badania stężenia poszczególnych hormonów odgrywają tak ważną rolę i mogą być kluczowe dla dobrania później skutecznej metody leczenia lub wspomagania zajścia w ciążę.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...