• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Złamany paznokieć. Co robić?

Paznokcie u nóg

Mocne uderzenie lub ciężki przedmiot upuszczony prosto na stopę, przeszywający ból – i stało się, masz złamany paznokieć. Czasem zdarza się również, że odkryjesz złamanie bądź pęknięcie paznokcia u nogi podczas kąpieli i nie masz pojęcia, kiedy i jak to się stało. W żadnym z tych wypadków nie należy ani panikować, ani lekceważyć powstałego uszkodzenia.

Po co nam paznokcie u stóp?

Choć małe i niepozorne, paznokcie pełnią w naszym organizmie istotne funkcje. Przede wszystkim chronią wrażliwe i mocno unerwione opuszki palców, osłaniając te delikatne miejsca niczym miniaturowe pancerze z keratyny. Dzięki temu możemy swobodnie chodzić i biegać. Niewiele osób wie, że paznokcie u stóp wspomagają priopercepcję, czyli orientację w ułożeniu własnego ciała.

Poza tym paznokcie odzwierciedlają stan zdrowia całego organizmu, a zatem zmiany w ich wyglądzie, przebarwienia, kruchość, łamliwość i skłonność do pękania powinny być sygnałem alarmowym i skłonić do konsultacji podologicznej.

Dlaczego paznokcie się łamią?

Przyczyn może być wiele, a do najważniejszych zaliczyć należy urazy mechaniczne, osłabienie płytki z powodu przebytych chorób (na przykład grzybicy) i nieprawidłową pielęgnację. Zbyt długie paznokcie, noszenie niedopasowanych, ciasnych butów oraz sporty wymagające długotrwałego wysiłku stóp, takie jak wspinaczka górska czy bieganie długodystansowe, sprzyjają urazom paznokci u nóg, w tym złamaniom – zwłaszcza płytki dużego palca.

Co zrobić, gdy paznokieć się złamie?

Wszystko zależy od wielkości urazu i jego przyczyny. Jeśli w wyniku urazu ułamie się niewielka część paznokcia, spokojnie obserwuj proces odrastania płytki, zwracając szczególną uwagę na higienę tego miejsca. Nieosłonięte łożysko paznokcia jest bowiem pozbawione ochrony przed bakteriami i grzybami, które lubią atakować stopy. Warto wiedzieć, że paznokcie u stóp rosną o połowę wolniej niż te u rąk, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Niepokój powinny wzbudzić zmiany w obrębie opuszka – jego deformacja jest wskazaniem do wizyty u podologa!

Rekonstrukcja paznokcia

Tymczasowym rozwiązaniem jest profesjonalny zabieg rekonstrukcji paznokcia wykonywany przez specjalistę.

Rekonstrukcja paznokcia umożliwia chwilowe całkowite uzupełnienie uszkodzonych mechanicznie płytek paznokci – za pomocą specjalnych mas podologicznych, aczkolwiek jest to ostateczność wdrażana tylko w okresie letnim, a zabieg nie jest zalecany przez podologów – wyjaśnia pracownik gabinetu podologicznego Tatiany Waluk w Gorzowie Wielkopolskim. 

Masy podologiczne, z których formuje się zastępczą płytkę paznokcia, mają działanie grzybo- i bakteriobójcze. Zaletą zabiegu jest natychmiastowa poprawa wyglądu stóp.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...