• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Witryfikacja komórek jajowych i zarodków. Co to takiego?

zamrażanie komórek jajowych

Jednym z najważniejszych elementów leczenia niepłodności jest właściwa kriokonserwacja pobranych gamet. Prawdziwą rewolucją w tej kwestii stało się opracowanie metody witryfikacji, która znacznie zwiększyła możliwości przechowywania zarodków i gamet. W artykule dokładniej opisujemy, na czym polega witryfikacja oraz jak duże ma znaczenie np. w leczeniu niepłodności.

W jakim celu zamraża się komórki jajowe?

Mrożenie komórek jajowych lub plemników to już od dawna stosowana metoda zachowania swojej płodności np. w przypadku planowanego rozpoczęcie terapii przeciwnowotworowej, lub pracy w niesprzyjających warunkach. Zarówno chemioterapia, jak i praca w niesprzyjających, groźnych warunkach może mieć niestety wpływ na pogorszenie płodności i sprawić, że nie będzie się miało możliwości posiadania biologicznego potomstwa. W niektórych przypadkach kobiety decydują się na zamrożenie swoich komórek jajowych także w przypadku zdecydowania się na odłożenie w czasie macierzyństwa.

Mrożenie komórek jajowych i zygot jest też często elementem stosowanego w leczeniu niepłodności zapłodnienia pozaustrojowego. W tym przypadku witryfikacja stosowana jest  przede wszystkim w celu zabezpieczenia komórek jajowych i plemników, których nie można wykorzystać w danej chwili oraz w celu zabezpieczenia nadprogramowych zarodków powstałych w trakcie procedury in vitro.

Witryfikacja najlepszą metodą kriokonserwacji

A dlaczego witryfikacja jest obecnie powszechnie uważana za najlepszą metodę zabezpieczania komórek jajowych i zarodków? Mrożenie gamet i zarodków to metoda stosowana od dawna. Wcześniej jednak zamiast witryfikacji, czyli mrożenia w ekstremalnie niskich temperaturach, stosowano w tym celu tzw. „powolne zamrażanie”. Metoda ta jednak nie była doskonała i obarczona wieloma problemami.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w KatowicachW przypadku powolnego zamrażania gamet i zarodków największym problemem było duże prawdopodobieństwo wytworzenia się wewnątrz komórki lub w jej najbliższym sąsiedztwie  kryształków lodu. To niestety wiązało się z dużym ryzykiem uszkodzenia komórki. Innym problemem było to, że powolne zamrażanie komórek nie dawało możliwości tak samo dobrego zabezpieczenia ich funkcji biologicznych, przez co po rozmrożeniu komórki nie były w stanie dalej wzrastać. Witryfikacja znacznie zmniejsza ryzyko ograniczenia funkcji życiowych mrożonych komórek i całkowicie likwiduje ryzyko powstania podczas mrożenie kryształków lodu.

Na czym polega witryfikacja?

W odróżnieniu od powolnego zamrażania, witryfikacja polega na błyskawicznym obniżeniu temperatury stosowanego podczas procesu krioprotektantu, w którym umieszczone zostały komórki gamety lub zarodki. Temperatura krioprotektatu po schłodzeniu wynosi -196 stopni Celsjusza, czyli tyle samo co temperatura ciekłego azotu. Zaletą tak szybkiego obniżenia temperatury jest brak ryzyka powstania w komórkach lub w ich pobliżu mogących zmniejszyć skuteczność procesu kryształków lodu. Jest to powodem, dlaczego witryfikacja jest obecnie uważana za najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną metodę krioprezerwacji.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...