• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

W jaki sposób można się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

stetoskop w kieszeni

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym zawsze jest dla kobiety dużym przeżyciem i łączy się z niepewnością i z dość dużym stresem.  Ze względu jednak na to, że regularne wykonywanie wizyt kontrolnych u ginekologa ma bardzo duże znaczenie dla zdrowia, nie można zbyt długo takiej wizyty odkładać w czasie. W naszym artykule dokładniej wskazujemy, jaki moment jest najlepszy, żeby umówić się na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym, czego można się po niej spodziewać oraz w jaki sposób powinno się do niej przygotować.

W którym momencie warto jest się udać na pierwszą wizytę do ginekologa?

Termin pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym może być zależny od wielu czynników. Najczęściej na pierwszą wizytę u ginekologa zaleca się pacjentkom udać przed planowanym rozpoczęciem współżycia. Istnieją jednak przypadki, kiedy pacjentki zgłaszają się wcześniej na wizytę z powodu zaobserwowania u siebie jakichś niepokojących objawów. Ważne jest, żeby termin pierwszej wizyty u ginekologa wybrać samodzielnie – wtedy taka wizyta będzie miała wyłącznie charakter kontrolny, pacjentka będzie miała okazje zapoznać się z całą procedurą i na pewno też będzie się wiązała z mniejszym stresem niż pierwsza wizyta u ginekologa, która jest spowodowana zaobserwowaniem u siebie jakiegoś problemu zdrowotnego.

Jak wyjaśnia lekarz ginekolog z BiałegostokuTo, co koniecznie powinna wiedzieć każda kobieta, zanim umówi się na pierwszą wizytę u ginekologa, to, że naprawdę nie ma się czym stresować i czego się bać. Jedyna różnica pomiędzy badaniem ginekologicznym a badaniem przeprowadzanym u lekarzy innych specjalizacji jest taka, że w tym przypadku badane są miejsca intymne i to jest element, który powoduje dużo stresu u kobiet.

Jak przebiega pierwsza wizyta u ginekologa?

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym kobieta ma możliwość dokładniejszego poznania specyfiki pracy ginekologa i samego standardowego badania ginekologicznego. Na początku, zanim jeszcze lekarz przystąpi do właściwego badania, zawsze przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentką. W jego trakcie trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące celu wizyty w gabinecie, tego, czy jest się w trakcie leczenia jakichś chorób i czy ma się jakieś innego typu przewlekłe dolegliwości. Lekarz na pewno też zapyta o datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, o średnią długość cykli oraz o to, czy stosuje się jakieś leki.

Po przeprowadzeniu wywiadu zaczyna się właściwe badanie. Zazwyczaj trwa ono zaledwie kilka minut. W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie na pewno zostanie przeprowadzone badanie cytologiczne.  Polega ono na pobraniu wymazu komórek z szyjki macicy i ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które nieleczone mogłyby spowodować powstania raka szyjka macicy. W trakcie pierwszej wizyty w gabinecie  być może lekarz będzie chciał też wykonać badanie USG jamy brzusznej oraz badanie piersi, czyli mammografię lub USG piersi.

Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

Planując swoją pierwszą wizytę w gabinecie ginekologicznym, powinno się zacząć od wyboru odpowiedniego lekarza. Dla wielu kobiet istotna może być to, jakiej ginekolog jest płci.  Większość kobiet ze względu na to, że się po prostu wstydzi, woli jeżeli ginekolog jest kobietą. Koniecznie trzeba też wybrać właściwy termin wizyty, a dokładniej właściwy moment cyklu. Wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna się odbyć w trakcie pierwszych 10 dni od zakończenia menstruacji. Termin ten nie jest przypadkowy, w tym czasie po prostu jest najmniejsze ryzyko obecności problemów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Ze względu na nieodczuwanie dolegliwości związanych z jajeczkowaniem, samo badanie powinno też się wiązać z najmniejszym dyskomfortem dla pacjentki.

Udając się na wizytę do ginekologa, pacjentka powinna zebrać wszystkie mogące mieć znaczenie informacje na temat przechodzonych chorób i schorzeń czy przyjmowanych leków. Przed badaniem koniecznie trzeba też zadbać o swoją higienę osobistą. Przed wyjściem z  domu warto jest wziąć prysznic i założyć świeże ubrania. Myjąc części intymne, należy je delikatnie obmyć wodą, bez korzystania z żadnych pudrów ani środków do higieny intymnej, ponieważ te mogłyby zafałszować ewentualnie wykonywane później badania oraz zatuszować mogące być istotne dla lekarza w diagnostyce zapachy.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...