• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Skąd się biorą zaburzenia mowy u dzieci?

Dziecko u logopedy

Błędna anatomia aparatu mowy, problemy natury neurologicznej lub objawy choroby to jedne z najczęstszych przyczyn występowania zaburzeń mowy u dzieci. Problemy z mówieniem mogą się pojawić jednak z wielu powodów. Ich konsekwencją są nie tylko problemy logopedyczne i zdrowotne, ale także obniżona samoocena i trudności w nawiązywaniu nowych znajomości. Podpowiadamy, co powoduje zaburzenia mowy u dzieci oraz w jaki sposób można je minimalizować.

Przyczyny zaburzeń mowy

W związku z tym, że przyczyn występowania problemów u dzieci jest wiele, należy zwrócić szczególną uwagę na rozwój dziecka, jego reakcję na bodźce oraz próby mówienia. Jedną z najczęściej występujących wad anatomicznych jamy ustnej jest zbyt krótkie wędzidełko języka, które warto sprawdzić już w wieku niemowlęcym. Zbyt krótkie wędzidełko utrudnia nie tylko ssanie piersi matki, a co za tym idzie połykanie pokarmu, ale także blokuje ruch języka, co w konsekwencji wpływa później na wymawianie głosek.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący sklep z pomocami logopedycznymi i pedagogicznymi KomlogoBudowę i sprawność aparatu artykulacyjnego, a także wrażliwość słuchową dziecka może sprawdzić logopeda. Jest to specjalista, który może pomóc określić także prawidłowości odruchów dziecka, związanych z przyjmowaniem jedzenia.

Rodzic, który zauważył, że dziecko nie reaguje na dźwięki grających zabawek, także powinien zgłosić się do logopedy. Przeprowadzony przez niego wywiad, dotyczący przebiegu ciąży i porodu, a także późniejszego zachowania dziecka może wyjaśnić rodzicom, skąd wynikają nieprawidłowości w rozwoju mowy.

Jeśli motoryka aparatu artykulacyjnego i słuch dziecka okażą się prawidłowe, o pomoc proszony jest psycholog, który określa rozwój psychoruchowy.

Pomoc w likwidowaniu problemów z mówieniem

W zmniejszaniu intensywności problemów z mówieniem u dzieci może pomóc zastosowanie ćwiczeń aparatu artykulacyjnego. Może występować w formie gryzienia twardych owoców, cmokania lub naśladowanie odgłosów.

Pomocne mogą być logopedyczne zestawy, książki  lub gry planszowe przeznaczone dla dzieci z zaburzeniami mowy, takimi jak jąkanie, wady wymowy lub afazja. Zamieszczone tam ćwiczenia mają za zadanie rozwijać kompetencje językowe dzieci, poprawiać ich rozumienie i produkcję mowy.

Bardzo ważnym aspektem w zmniejszaniu prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń mowy i ich leczeniu jest także ruch, ponieważ rozwój psychoruchowy dziecka wpływa na rozwój jego mowy.

Dzieci, u których można zauważyć zaburzenia mowy, są często także mniej sprawne fizycznie niż ich rówieśnicy. Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest pozwolenie na wspinanie się, chodzenie po krawężnikach, bieganie i robienie fikołków.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...