• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jaka tapeta zapewnia przyjemne złudzenia optyczne?

Tapeta 3D

Pośród tysięcy wzorów tapet są też takie, których kluczowym zadaniem jest zwodzenie naszego wzroku. Jedne pokazują nam rzeczy i przestrzenie, które do złudzenia przypominają realne. Inne wzory zaburzają postrzeganie perspektywy i tworzą iluzje geometryczne. Oba rodzaje tapet mogą być niezwykle sugestywnym i pięknym elementem dekoracji ścian. Do jakich wnętrz tapety iluzjonistyczne nadają się najlepiej?

Okno to najprostszy temat na tapetę iluzjonistyczną. Jeżeli jest dobrze odwzorowane, dopasowane do otoczenia i odpowiednio oświetlone, to możemy ulec niemal pełnemu złudzeniu trójwymiarowości płaskiej tapety. Taka zabawa z ludzkim wzrokiem na bardzo długą tradycję malarską.

Pierwowzorem tapet iluzjonistycznych są średniowieczne freski

Malarstwo iluzjonistyczne znane było już w starożytności. Najlepszym tego dowodem jest Willa Wettiuszów odkryta w Pompejach. Jednak najokazalsze przykłady tego rodzaju twórczości pochodzą z wieków średnich i Renesansu. Ornamenty rzeźbiarskie były bardzo kosztowne i trudne w wykonaniu. Dlatego chętnie zastępowano je ornamentami malowanymi, które doskonale prezentowały się na sklepieniach katedr. Mistrzowskie opanowanie perspektywy oraz znaczna odległość obrazu od obserwatorów sprawiały, że złudzenie stawało się niemal doskonałe. Z czasem malarstwo iluzjonistyczne uzyskało całkowitą autonomię: nie było już tylko tańszym zamiennikiem, lecz zyskało status pełnoprawnej dziedziny sztuki dekoracyjnej.

Współczesne tapety przedstawiające okna, drzwi lub nocny nieboskłon to godni kontynuatorzy dawnego malarstwa ściennego. Powtarzają wiele motywów i pomysłów z fresków w obiektach sakralnych. Tę analogię szczególnie dobrze podkreśla tapeta na flizelinie z motywem przeszklonej rozety. To bezpośrednie nawiązanie do formy okna witrażowego, doskonale znanego z gotyckich katedr oraz do XVIII-wiecznych plafonów.

Odwzorowania okien na tapetach stwarzają przyjemną dla oka iluzję rozszerzenia przestrzeni. Nieco odmienną funkcję mają fototapety ukazujące ozdobne drzwi. Substytuty okazałych, często bogato rzeźbionych skrzydeł i futryn, mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym całego pomieszczenia. Może to być sposób na zagospodarowanie naturalnych wnęk lub przełamanie nudy dużych połaci ścian. 

Szaleństwa geometrii 3D we wzorach tapet

Najprostszym sposobem oszukiwania ludzkiej percepcji wzrokowej są tapety geometryczne 3D. Ich zalety podkreśla doradca klienta reprezentujący sklep z fototapetami Kraina Barw: – Wysokiej jakości tapety 3D tworzą realne wrażenie trzeciego wymiaru. To doskonały sposób na zerwanie z monotonią gładkiej ściany. Jeżeli tapeta zostanie starannie spasowana i równo położona, to skutecznie wciąga w grę obrazem. Polega ona na naprzemiennych próbach zobaczenia rysunku na płaskiej powierzchni i poddaniu się iluzji kubistycznych kształtów, które zdają się wstawać se ściany. Tego typu tapeta, użyta na jednej ścianie, to bardzo dobry sposób na nadanie wnętrzu oryginalnego, nowoczesnego wyglądu.

Interesującą odmianą iluzji geometrycznych są tapety imitujące płaskorzeźby. Zreprodukowany w czerni i bieli nadnaturalnych rozmiarów barokowy aniołek staje się gustowną ozdobą ściany. Doskonale pasuje do wnętrza nowoczesnego, ale równie dobrze do salonu w stylu klasycznym.

Łudząco realistyczna biblioteka, barek lub kuchenna półka 

Interesującą odmianą tapet iluzjonistycznych są odzwierciedlenia półek wypełnionych różnymi przedmiotami. Klasyką są tapety przedstawiające półki biblioteczne: różnych rozmiarów książki w kolorowych okładkach tworzą kompozycję, która intryguje i skutecznie przyciąga uwagę. Bardzo gustownie wyglądają też tomy utrzymane w sztucznie wystylizowanej palecie kolorów, np. biblioteka z dominującymi barwami złota (np. w połączeniu ze stonowanym różem) lub utrzymane w odcieniach szarości.

Motyw półek, tym razem wypełnionych produktami spożywczymi, prezentują oryginalne fototapety do kuchni. Jeżeli odpowiednio dobierzemy proporcje, to mogą one bardzo dobrze imitować prawdziwe otwarte półki kuchenne. Odmianą regału w wersji kuchennej jest tapeta z butelkami i karafkami oraz lodem i szklankami – wręcz wymarzona na ścianę za kontuarem, na którym podajemy napoje alkoholowe. Choć zazwyczaj zdajemy sobie sprawę, że to tylko obrazy na płaskiej powierzchni, to chętnie pozwalamy wciągnąć się w grę pozorów.

W podsumowaniu należy podkreślić, że najprzyjemniejsze złudzenia optyczne zapewniają tapety imitujące przedmioty rzeczywiste: okna, drzwi, półki z książkami i produktami spożywczymi. Z kolei tapety geometryczne wyróżniają się nowoczesnym wyglądem i mają wielką siłę ekspresji: tworzą niemal doskonałą iluzję trzeciego wymiaru.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...