• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jaką twardość materaca wybrać? Czy waga jest najważniejszym kryterium?

Kobieta leżąca na materacu

Twardość materaca ma ogromne znaczenie dla komfortu podczas snu. Co ciekawe, należy ją dostosować do wagi właściciela lub właścicielki łóżka. Czy kilogramy stanowią jednak najważniejsze kryterium? Z pewnością są one ważne, choć nie jedyne! Równie istotne są bowiem kwestie zdrowotne. Alergicy muszą przecież wybierać odpowiednie materiały wykonania, podobnie jak osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa.

Materace miękkie – krótki przegląd i charakterystyka modeli

Materace oznaczone jako H1, to modele bardzo miękkie – takie, na których powinny spać małe dzieci, nawet niemowlaki. Są one przeznaczone dla maluchów o wadze do mniej więcej 15 kilogramów. Osoby starsze mogą czuć się niekomfortowo, wypoczywając na tak miękkim, elastycznym podłożu.

Natomiast twardość materaca określana na poziomie H2 jest polecana nieco starszym dzieciom oraz młodzieży. Wskazane modele są przeznaczone dla osób, które ważą od 15 do 45 kilogramów.

Materace twarde – krótki przegląd i charakterystyka modeli

H3 oznacza materace o średniej twardości. Takie produkty są najpopularniejsze, a co za tym idzie najczęściej i najchętniej wybierane. Przede wszystkim dlatego, że stanowią kompromis między modelami bardzo miękkimi, wręcz zapadającymi się pod ciężarem ciała, a modelami twardymi. Te ostatnie większości osób wydają się po prostu niewygodne.

– Materace średnio twarde zapewniają zdrowy i spokojny sen osobom z przedziału wagowego od 50 do 85 kilogramów – podkreśla przedstawiciel sklepu z akcesoriami do spania i materacami REM-Sen.pl

Materac twardy, a więc H4 to idealny wybór dla ludzi, którzy ważą ponad 90 kilogramów. Głównie dlatego, że modele produkowane z zachowaniem najwyższej sztywności nie tracą swoich właściwości nawet pod dużym ciężarem.

Na jaką twardość materaca najlepiej się zdecydować?

Jak widać, waga ma istotne znaczenie podczas wyboru konkretnego modelu materaca. Nie stanowi jednak jedynego wyznacznika. Dlaczego? Ponieważ tak samo ważne są osobiste preferencje, a przede wszystkim kwestie zdrowotne.

Twardość materaca ma ogromne znaczenie między innymi w przypadku osób, które cierpią z powodu różnych dolegliwości krążeniowych. Tacy ludzie powinny spać na stosunkowo miękkim podłożu. Z kolei ci, którzy zmagają się ze schorzeniami kręgosłupa, muszą wypoczywać na twardym materacu. Jeśli chodzi zaś o wypełnienie, to jest ono kluczowe w odniesieniu do alergików. Warto wiedzieć, że dziś to otwartokomórkowa pianka termoplastyczna jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Regulujące temperaturę ludzkiego ciała wypełnienie jest też wysoce higieniczne.

Również pozycja, jaką przyjmujemy w nocy ma niemałe znaczenie dla wyboru twardości materaca. Osoby preferujące spanie na boku częściej wybierają materace średniej twardości (zwłaszcza z warstwą pianki Viscoelastycznej, z wyraźnie wyciętymi strefami komfortu) po to, by barki i biodra (te części ciała są najbardziej „wystającymi”) mogły głębiej zatopić się w podłoże, zachowując tym samym optymalną linię naszego kręgosłupa. Dla opcji spania na wznak lub na brzuchu sugerowana jest nieco wyższa twardość materaca (unikamy zbytniego zapadania się odcinka lędźwiowego kręgosłupa).

Ostatnią rzeczą, na która warto zwrócić uwagę, jest elastyczność podłoża, na którym będzie leżał materac. Jeśli stelaż jest mocno uginający się, średnio twardy materac będzie wydawał się bardziej miękki, niż na podłożu sztywnym, gdyż całość (stelaż plus materac) będzie bardziej „pracowała” pod naszym naciskiem. Na sztywnym podłożu sytuacja będzie odwrotna, wtedy taki materac będzie sprawiał wrażenie twardszego. Dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza dla par o sporej różnicy wagi partnerów) są stelaże z regulacją twardości, gdzie możemy indywidualnie dostosować podłoże do naszych potrzeb.

Pamiętajmy jednak, że najistotniejszym kryterium powinny być nasze preferencje. Jeśli mimo niewielkiej masy ciała lubimy spać na twardszej powierzchni, wysypiamy się i wstajemy bez dolegliwości, tego się trzymajmy. Czasami jest wręcz odwrotnie i zdarzają się osoby cięższe lubiące głębiej „zatapiać się” w materac. Wtedy czują się komfortowo i wstają rano wyspane.

Dobór twardości materaca, zwłaszcza na odległość nie jest rzeczą łatwą, dlatego należy wziąć pod uwagę wszystkie ww. aspekty. W razie wątpliwości konsultanci sklepu REM-Sen.pl chętnie służą radą, by pomóc w wyborze.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...