• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Na jakie dolegliwości pomaga yerba mate?

yerba mate

Yerba mate już od wielu lat cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym kraju. Przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego napój odznacza się wieloma ciekawymi właściwościami, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zastąpienie „yerbą” codziennego picia kawy czy herbaty. W artykule dokładniej tłumaczymy, co to jest yerba mate, jakie dokładnie są jej właściwości, czy faktycznie warto jest się zdecydować na jej wypróbowanie oraz w co warto się zaopatrzyć, żeby jak najwygodniej było nam przygotować napar do wypicia.

Co to jest yerba mate?

Yerba mate w największych ilościach jest wypijane oczywiście  w Ameryce Południowej, czyli w regionie, z którego pochodzi. Sama yerba to tak naprawdę wysuszone  i zmielone liście i gałązki ostrokrzewu paragwajskiego, z różnego typu dodatkami, w postaci np. suszonych owoców. Przygotowywany napar jest ceniony przede wszystkim za swe właściwości wzmacniające, pobudzające, oczyszczające i regulujące. Stwierdzenie, że picie yerba mate jest po prostu zdrowe nie jest w żaden sposób przesadą, ponieważ przygotowany z suszu napar jest też bogaty w różnego rodzaju składniki odżywcze, które mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie.

Sam ostrokrzew Paragwajski, z którego powstaje yerba mate, w naturalnych warunkach rośnie jedynie w czterech krajach na świecie: w Paragwaju,  W Brazylii, w Urugwaju oraz w Argentynie. W świecie zachodnim yerba mate zostało zauważone dzięki misjonarzom jezuickim, którzy w trakcie misji zaobserwowali Indian, którzy pomimo dosyć słabej diety i kiepskich warunków życia,  charakteryzowali się doskonałą kondycją i siłą.

Jakie są najważniejsze właściwości zdrowotne „świętego ziela” Indian?

Przeprowadzone  w późniejszych wiekach badania faktycznie potwierdziły to, że yerba mate odznacza się istotnymi właściwościami zdrowotnymi.

O to, dlaczego warto pić yerba mate zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu ze zdrową żywnością online Batom.pl: Yerba mate przez Indian nazywana jest często „świętym zielem”. Jest to związane przede wszystkim z tym, że napar ten charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami zdrowotnymi. W naparze znajduje się wiele ważnych dla naszego zdrowia witamin, m.in. A, C, E oraz z grupy B, w yerba mate są także różnego typu istotne dla zdrowia człowieka minerały i antyoksydanty, a dodatkowo także wpływająca na skupienie i walkę z sennością kofeina i kwas chlorogenowy. Picie yerba mate sprawia, że ma się odczucie sytości i mniej się odczuwa zmęczenie. Napar może być też pomocny w zwalczaniu różnego typu dolegliwości zdrowotnych.

Wśród wspomnianych przez naszego rozmówcę dolegliwości zdrowotnych, z  którymi w walce pomocne może być picie yerba mate, są m.in.: właściwości o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. Yerba mate wzmacnia także system immunologiczny, co zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Obniża poziom złego cholesterolu, czym sprawia, że zmniejsza się ryzyko powstania miażdżycy, wzmacnia uczucie sytości, co wspiera w skutecznej walce z nadwagą, oczyszcza krew z toksyn oraz poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Oprócz tego picie yerba mate ma także działanie uspakajające i antydepresyjne. Yerba mate działa więc nieco inaczej niż np. spożywana w dużych ilościach kawa.

Jak pić yerba mate – rodzaje suszu

Żeby pić ten cenny napar, najlepiej jest kupić zestaw do yerba mate, na który składa się specjalne, gliniane, drewniane lub ceramiczne naczynie (mate) oraz bombilla, czyli przeznaczona do picia i  oddzielania fusów od pitego napoju metalowa rurka. Konieczne będzie oczywiście również kupno samego suszu. Obecnie na szczęście nie powinno się z tym mieć większego problemu, ponieważ yerba mate jest dostępna nie tylko w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach z kawą i herbatą, ale także w wielu zwykłych marketach spożywczych. Istnieje kilka rodzajów suszu. Zaczynając dopiero swoją przygodę z yerba mate, warto jest się zdecydować na susz dla początkujących, z którego napar będzie miał po prostu nieco delikatniejszy smak i aromat. Jak już się przyzwyczaimy do charakterystycznego smaku yerba mate, wtedy będziemy mogli spokojnie sięgnąć po mocniejsze mieszanki i cały czas odkrywać nowe smaki.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...